Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwyczajowo w szkole w czasie przerw świątecznych, dni dodatkowo wolnych od zajęć dydaktyczno - wychowawczych nauczyciele nie są w pracy, bowiem nie ma dzieci. Dyżur pełnią tylko 2-3 osoby dla zabezpieczenia ewentualnych dzieci niezgłoszonych wcześniej. Jak powinni mieć policzone i zapłacone godziny ponadwymiarowe bowiem nie przebywają w gotowości do pracy?
Przepisy oświatowe nie regulują wprost zasad rozliczania godzin ponadywmiarowych nauczycieli i stąd biorą się różne interpretacje w tej kwestii. W rozwiązaniu tego problemu możemy się posiłkować przepisami Karty Nauczyciela, która przede wszystkim definiuje godzinę ponawymiarową, jako przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Dodatkowo wskazuje, że godziny ponadwymiarowe można przydzielić jedynie w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania.
Dni wolne od zajęć są z góry zaplanowane na cały rok szkolny (przerwy świąteczne ustalone w akcie prawnym powszechnie obowiązującym). W takich dniach nie planuje się zajęć, więc tym samym nie planuje się nauczycielom godzin ponadwymiarowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Sekretarz szkoły ma już uprawnienia emerytalne. W kwietniu złożył wniosek o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na emeryturę za porozumieniem stron z dniem 28.07.2017. Czy dyrektor szkoły może nie zgodzić się i zaproponować późniejszy termin np.25.08.2017 ze względu na konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji w sierpniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na następujące pytania:1) Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 31.12.2017-do 30.12.2018. Czy może być przerwany urlop przez nauczyciela? 2) Nauczyciel przebywa na urlopie macierzyńskim czy może być skrócony na prośbę nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ma dziecko niepełnosprawne nad którym opiekę sprawuje mąż (nie pracuje). Czy nauczycielce należą się dwa dni na opiekę nad dzieckiem (art. 188) nad dwójką pozostałych dzieci? Czy w takim przypadku z tej opieki korzysta tylko mąż?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica klasy trzeciej otrzymała orzeczenie z poradni, w którym stwierdzono niepełnosprawność dziecka: autyzm w tym z zespołem Aspergera.
Organ prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie nauczyciela, z następującym przydziałem obowiązków:
- 10 godzin, jako nauczyciel wspomagający w ramach wspólnych zajęć z klasą,
- 4 godziny zajęć indywidualnych z uczennicą,
- 2 godziny zajęć rewalidacyjnych,
- oprócz tego: 4 godziny zajęć świetlicy i 2 godz. biblioteki.
Uzyskałem od Państwa odpowiedź dotyczącą wymiaru pensum, za którą bardzo dziękuję, ale proszę o udzielenie odpowiedzi, na jaki okres powinna być podpisana umowa?
Czy dniem zakończenia pracy wpisanym w umowie powinien być dzień zakończenia zajęć szkolnych, czyli 25.06.2021 r., czy też dzień zakończenia roku szkolnego 31.08.2021 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kadrowa naszej szkoły odkryła, że jedna z nauczycielek otrzymała z Urzędu Gminy Akt nadania na stopień nauczyciela mianowanego bez uzasadnienia. Jest możliwość naprawienia tego błędu? Proszę o podanie podstawy prawnej i tekstu uzasadnienia wg stanu prawnego na czerwiec 2003r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe