Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Porady eksperta
- W szkole mamy zatrudnionego nauczyciela od 01.09.2024. Pracował wcześniej w przedszkolu publicznym od 02.11.2021 do 31.08.2024, w którym nie realizowała stażu na nauczyciela kontraktowego. Według nowych przepisów rozpoczął przygotowanie do zawodu z dniem 01.09.2022. Był niezdolny do pracy powyżej 30 dni: od 21.03.2023 do 21.09.2023 – L4, od 22.09.2023 do 31.08.2024 urlop macierzyński i rodzicielski. W naszej placówce kontynuuje przygotowanie do zawodu
od 01.09.2024 r. Czy okres zatrudnienia z wcześniejszego zatrudnienia tj. od 02.11.2021 do 31.08.2024 (uwzględniając nieobecności powyżej 30 dni) zgodnie z obowiązującymi przepisami skraca nauczycielowi przygotowanie do zawodu w naszej placówce?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
Zwracam się z uprzejmą prośbą o opinię prawną dotyczącą dodatku tzw. wiejskiego dla nauczyciela zatrudnionego na terenie wiejskim (wypłacanego w wys. 10 % wyn. zasadniczego)
w trzech przypadkach, mianowicie:
Nauczyciel , został przyjęty na ½ etatu bez kwalifikacji tj. bez przygotowania pedagogicznego. Czy takiemu nauczycielowi należy wypłacać dodatek wiejski?
Nauczyciel został zatrudniony na terenie jednej gminy w dwóch szkołach, w jednej posiada wymiar 10/18 a w drugiej 9/18 , Czy należy wypłacać dodatek wiejski tylko do pełnego etatu tj. 18/18 a powyżej etatu już nie?
Nauczyciel został zatrudniony w jednej gminie w dwóch szkołach po 9/18 etatu czyli posiada zatrudnienie w jednej gminie w pełnym wymiarzet, w innej gminie również został zatrudniony w dwóch szkołach po 9/18 etatu. Czy w każdej z tych gmin płacimy 10 % dodatku wiejskiego , Czyli nauczyciel jest zatrudniony na 2 etaty i ma mieć płacone we wszystkich tych szkołach dodatek wiejski?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor ma obowiązek wystawienia oceny prac nauczycielowi mianowanemu po ustaniu zatrudnienia. Placówka, w której nauczyciel był zatrudniony była jego drugim miejscem pracy.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, nauczyciel rozpoczął pracę w dwóch szkołach: szkoła A na 6/18 etatu, szkoła B na 3/18 etatu - w sumie 1/2 etatu i rozpoczął przygotowanie do zawodu nauczyciela. Organ nadzorujący wskazał szkołę A do odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela. Jakie obowiązki wobec tego nauczyciela ma dyrektor szkoły B (3/18 etatu)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w związku z wprowadzonym aneksem otrzymał 1 godzinę tygodniowo z uczniem chorym i należą mu się pieniądze za warunki trudne i uciążliwe . Pytanie ile zapłacić w miesiącu za godziny uciążliwe jeżeli regulamin mówi " Z tytułu pracy w warunkach uciążliwych przysługuje dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego danego nauczyciela" a za trudne 10% stawki godzinowej nauczyciela za każdą przepracowaną godzinę...Nauczyciel ten ma zasadniczej 4908 zł ...Proszę o wyliczenie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry Ile wynosi stawka osobistego zaszeregowania za 1 godzinę dla nauczyciela dyplomowanego. Przysługuje mu dodatek stażowy w wysokości 20% i dodatek dla wychowawcy klasy (350,00zl). W arkuszu organizacyjnym ma przydzielone 22/18. Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 16.06.2023 r. nauczycielka otrzymała ocenę dorobku zawodowego, 29.08.2023 r. otrzymała akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.
Obecnie nauczycielka ubiega się o stopień nauczyciela dyplomowanego.
Czy dyrektor może dokonać obecnie oceny pracy nauczyciela (ocena potrzebna jest do złożenia wniosku o nagrodę wójta)?
W karcie oceny pracy jest zapis: „Okres pracy, za który została
dokonana ocena pracy:”(Czy wpisujemy w tym miejscu od 30.08.2023 r. do ....., czy od 1.09.2023 r., czy od 17.06.2023 r.?)
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- nauczycielka we wrześniu 2023r skończyła 60 lat . W kwietniu 2024 dowiedziała się że jeśli nie przeszła na emeryturę to jest zwolniona od podatku dochodowego. Napisała oświadczenie i od kwietnia podatek nie był potrącany. Czy należy się nauczycielce wyrównanie od września2023r. do marca 2024r.?
Ta sama nauczycielka w sierpniu rozwiązała stosunek pracy i przeszła na emeryturę , ale od września 2024r została ponownie zatrudniona. Pytanie. Czy zatrudnienie emeryta (nauczyciela ) nie zwalnia już z nie naliczania podatku dochodowego? I czy zdrowotny musi być potrącany?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pomoc nauczyciela; wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym (licencjat), stopień nauczyciela kontraktowego. Ze względów organizacyjnych, zatrudniona na czas określony (wg Regulaminu wynagradzania pracowników samorządowych oraz Kodeksu Pracy) dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, za zgodą dyrektora podnosi kwalifikacje zawodowe w zakresie uzyskania tytułu magistra. Czy i w jakim wymiarze należy się pracownicy urlop szkoleniowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy bibliotekarzowi szkolnemu w ramach pensum można powierzyć stałą opiekę nad uczniami nieuczęszczającymi na religię?
Dziękuję za odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z "ustawą Kamilka" czy nauczyciele zatrudnieni w szkole przed 15 luty 2024r. z którymi umowa trwa nieustannie muszą dostarczyć zaświadczenie z KRK o niekaralności.Czy dotyczy to nauczyciela z którym po 15 luty zawieramy umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń branżowej szkoły I stopnia (pracownik młodociany) u którego występuje zwolnienie L4 trwające kilka miesięcy w związku z czym nie uczęszcza na PNZ i nie uzyskuje oceny na koniec roku może otrzymać promocję do klasy wyższej lub ukończyć szkołę? Czy w związku z tym faktem można wydłużyć praktyczną naukę zawodu i po uzyskaniu oceny sklasyfikować ucznia w późniejszym terminie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący szkołę przed utworzeniem Powiatowego Centrum Sportu na bazie obiektów sportowych szkoły powinien mieć opinię Rady Pedagogicznej , Rady Rodziców. Jeśli tak czy jest ona wiążąca w przypadku opinii negatywnej.
Dziękuje
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole prowadzonej przez inny organ niż JST musi być tworzony i poddany opinii plan finansowy szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi pracującemu będącemu na emeryturze kompensacyjnej można przyznać nagrodę z okazji Dnia Edukacji.
Inne Przeczytaj odpowiedź
PORADY PRAWNE
Harmonogram aktualizacji
serwisu
Październik 2024
TERMINARZ