Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczennica klasy trzeciej otrzymała orzeczenie z poradni, w którym stwierdzono niepełnosprawność dziecka: autyzm w tym z zespołem Aspergera. Organ prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie nauczyciela, z następującym przydziałem obowiązków: - 10 godzin, jako nauczyciel wspomagający w ramach wspólnych zajęć z klasą, - 4 godziny zajęć indywidualnych z uczennicą, - 2 godziny zajęć rewalidacyjnych, - oprócz tego: 4 godziny zajęć świetlicy i 2 godz. biblioteki. Uzyskałem od Państwa odpowiedź dotyczącą wymiaru pensum, za którą bardzo dziękuję, ale proszę o udzielenie odpowiedzi, na jaki okres powinna być podpisana umowa? Czy dniem zakończenia pracy wpisanym w umowie powinien być dzień zakończenia zajęć szkolnych, czyli 25.06.2021 r., czy też dzień zakończenia roku szkolnego 31.08.2021 r.?
Odpowiedź jest uzależniona od czasu zapotrzebowania na pracę nauczyciela (art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). W sytuacji, gdy dyrektor przewiduje, że po zakończeniu zajęć dydaktycznych w dniu 25 czerwca 2021 r. udział nauczyciela nie będzie potrzebny w czasie ferii w zebraniach rady pedagogicznej (np. w związku z zakończeniem roku szkolnego 2020/2021 i rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego), nauczyciel nie będzie wykonywał innych prac związanych z zakończeniem jednego i rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, nie zostanie jemu zlecone doskonalenie zawodowe i inne czynności wymienione w art. 64 ust. 2 KN, można nauczyciela zatrudnić do 25.06.2021 r.; gdyby natomiast nauczyciel miał mieć zlecone wykonywanie tego typu zadań, zwłaszcza pod koniec roku szkolnego, umowę można zawrzeć do 31.08.2021 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałam prosić o interpretację znowelizowanego art.188 KP w szczególności § 2 w zakresie zastosowania go do nauczycieli.
Dodatkowo chciałam zapytać o zasady udzielenia opieki nauczycielowi zatrudnionemu w kilku szkołach. Nasza szkoła jest podstawowym miejscem pracy i pracuje w niej na pełnym etacie. Czy nauczyciel powinien wypełnić jakieś oświadczenie że będzie korzystał z opieki tylko w naszej placówce. Czy powinien zostawić informację czy z opieki korzysta drugi rodzic? A może posiadacie Państwo jakiś wzór oświadczenia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Gimnazja przekształciły się w szkoły podstawowe. Moje pytanie brzmi: Czy powinno się zawrzeć nowe porozumienie z dyrektorem szkoły macierzystej ?
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od września 2010r. do 28 lutego 2011r. Co z urlopem wypoczynkowym w sytuacji, kiedy pracownik ten nie zamierza wrócić do pracy po urlopie dla poratowania zdrowia (poprosił o rozwiązanie stosunku pracy)? Dodam, że szkoła jest placówką feryjną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Rada Gminy uchwałą podjęła, że tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin pedagoga szkolnego wynosi 20. Pytanie brzmi jaki wymiar obowiązuje nauczycieli prowadzących zajęcia rewalidacyjne oraz rewalidacyjno - wychowawcze nauczyciela, którego pensum wynosi 18? Czy te godziny powinny być liczone jak pensum nauczyciela specjalisty? Czy pedagog, który prowadzi te zajęcia ma poprawnie płacowe godziny z pensum 20?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony od dnia 1 września 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. pomiędzy pracodawcą a nauczycielem ulega przedłużeniu z mocy prawa do dnia porodu (przewidywana data porodu 25 listopada 2023 r.). Obecnie nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 20 lipca 2023 r. do 21 sierpnia 2023 r. i przewiduje dalsze zwolnienia lekarskie od pracy. Od dnia 1 września 2023 r. planowane jest zatrudnienie nauczyciela w celu zastępstwa w czasie usprawiedliwionej nieobecności wyżej wymienionego pracownika. Jednoznacznie nie można określić daty rozwiązania umowy o pracę pracownika zastępowanego, tym samym nie można określić terminu zakończenia umowy. Czy w takim przypadku można w umowie na zastępstwo zawrzeć zapis, że jest ona zawarta na czas określony – zastępstwo pracownika, nie później jednak niż do dnia porodu? Czy umowa na zastępstwo powinna być zawarta na czas zwolnienia lekarskiego pracownika zastępowanego? Czy w umowie na zastępstwo należy podać nazwisko osoby zastępowanej? Czy zamieszczenie imienia i nazwiska osoby zastępowanej w umowie o pracę zawartej z nowym pracownikiem może być naruszeniem przepisów RODO?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe