Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałam prosić o interpretację znowelizowanego art.188 KP w szczególności § 2 w zakresie zastosowania go do nauczycieli. Dodatkowo chciałam zapytać o zasady udzielenia opieki nauczycielowi zatrudnionemu w kilku szkołach. Nasza szkoła jest podstawowym miejscem pracy i pracuje w niej na pełnym etacie. Czy nauczyciel powinien wypełnić jakieś oświadczenie że będzie korzystał z opieki tylko w naszej placówce. Czy powinien zostawić informację czy z opieki korzysta drugi rodzic? A może posiadacie Państwo jakiś wzór oświadczenia.
Na podstawie art. 188 § 2 KP, nauczyciel w pierwszym wniosku składanym w danym roku kalendarzowym w związku z wykorzystywaniem opieki (o ile oświadczył, że zamierza korzystać z tego prawa, na podstawie art. 189 [1] KP) wskazuje sposób wykorzystywania opieki: w dniach roboczych (zawsze 2 dni w roku, bez względu na liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym dniu) lub w godzinach, co uprawnia go do korzystania z opieki przez część dni aż do wyczerpania przysługującej liczby godzin w roku (16 godzin w razie zatrudnienia na pełen etat). W tym drugim przypadku nauczyciel będzie każdorazowo wskazywał, w jakich godzinach chce wykorzystać opiekę – przypadającym w czasie lekcji, czy też w czasie realizowania innych czynności i zajęć wykonywanych w ramach obowiązującego czasu pracy.
Nauczyciel zatrudniony u kilku pracodawców u każdego z nich korzysta z opieki w wymiarze 2 dni roboczych lub liczby godzin uzależnionej od wymiaru zatrudnienia u każdego z pracodawców.
Nauczyciel nie ma obowiązku informowania, ani przedkładania oświadczenia, jakie swojemu pracodawcy złożył drugi rodzic wychowujący dziecko w przedmiocie korzystania z opieki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka od 3 września do 30 kwietnia była 181 dni na zwolnieniu lekarskim, co bardzo reorganizuje pracę szkoły. W styczniu ukończyła 60 lat i nie chce przejść na emeryturę, a nic nie wskazuje na to, że nadal nie będzie chodziła na liczne zwolnienia lekarskie. Czy dyrektor może wysłać tę Panią na emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi bibliotekarzowi pracującemu w pełnym etacie należy w świadectwie pracy wpisać pracę w szczególnych warunkach /w szczególnym charakterze do 31 grudnia 2008 r.? Czy dotyczy to pracy przy tablicy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Mam pracownika niepedagogicznego, który przebywał dłuższy czas na zwolnieniu lekarskim. Obecnie od kwietnie b.r. przebywa na zasiłkach rehabilitacyjnych udzielanych przez ZUS. Ostatni zasiłek skończył się dwa tygodnie temu, a nie ma kolejnej decyzji ZUS. Pracownik twierdzi, że ZUS kazał czekać, a on nie świadczy pracy. Nie mogę zatrudnić nikogo na zastępstwo, płacę dodatkowo innym pracownikom za wykonywaną pracę do czego nie mam dodstaw prawnych, gdyż pracownik formalnie powinien pracować. Co mam zrobić? Sytuacja się powtarza już drugi raz. W lipcu pracownik otrzymał decyzję z terminem dwa tygodnie wstecz. Czy to zgodne z prawem? Jakie mam kroki podjąć? Czy obecna "nieusprawiedliwiona" obecność jest podstawą do zwolnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię, jak wyliczyć pensum nauczyciela, który realizuje np. 22 godziny w oddziale przedszkolnym (dzieci 6-letnie), 2 godziny w oddziale przedszkolnym (grupa mieszana), 4 godziny rewalidacji w klasie VIII (z uczniami posiadającymi orzeczenie) i 2 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie III. Drugi przypadek: 26 godzin świetlicowych i 4 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie VII.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany z 38 letnim stażem pracy( 60 lat życia) zapytał czy zwolni dyrektor z dniem 30 kwietnia br. i przyjmie na pół etatu od 1 maja br. Twierdzi, że finansowo będzie dla niego najlepiej. Jaka przysługuje odprawa 3 miesięczna przysługująca emerytom czy z art.20 tj razem 3+6, Jest dobrym nauczycielem i chciałbym, aby dalej pracował. Moim zdaniem jeśli zatrudnię to tylko odprawa 3 miesięczna. Argumentem przemawiającym za 9 miesięczna odprawą jest prawdopodobieństwo, że jeden oddział uczniów będzie mniej z uwagi na niż wśród młodzieży ponadgimnazjalnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe