Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne 1) Przepisy Karty Nauczyciela dot. urlopu dla poratowania zdrowia (zarówno te, obowiązujące do 31.12.2017 r., jak i nowe - od 01.01.2018 r.), nie przewidują trybu przerwania...

PORADA PRAWNA

02 kwietnia 2018 Kadry

Proszę o odpowiedź na następujące pytania:1) Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 31.12.2017-do 30.12.2018. Czy może być przerwany urlop przez nauczyciela? 2) Nauczyciel przebywa na urlopie macierzyńskim czy może być skrócony na prośbę nauczyciela?

1) Przepisy Karty Nauczyciela dot. urlopu dla poratowania zdrowia (zarówno te, obowiązujące do 31.12.2017 r., jak i nowe - od 01.01.2018 r.), nie przewidują trybu przerwania urlopu przez nauczyciela, jak i przez dyrektora z innych przyczyn niż podejmowanie innego stosunku pracy lub działalności zarobkowej. Przyjmuje się, że nauczyciel może przerwać urlop zdrowotny na własny wniosek, jeżeli uzyska orzeczenie lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

2) Na podstawie art. 180 § 4 kodeksu pracy, pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:

1) pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik - ojciec wychowujący dziecko;
2) przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony -ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.
W przypadku pracownicy legitymującej się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (§ 6), ma ona prawo zrezygnować z pozostałej części urlopu po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, jeżeli:
1) pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik - ojciec wychowujący dziecko albo pracownik - inny członek najbliższej rodziny;
2) przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony - ojceic dziecka albo ubezpieczony - inny członkek najbliższej rodziny, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.
W powyższych przypadkach pracownica składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z części urlopu macierzyńskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Przepisy te dotyczą również nauczycieli.
 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT