Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej ukończył 2 semestry studiów podyplomowych z filologii polskiej. Czy ma uprawnienia do nauczania języka polskiego?
Uprawnienia do nauczania przedmiotu nauczyciel nabywa po ukończeniu studiów - musi legitymować się dyplomem w danym zakresie.
Rozporządzenie MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...) w każdym przypadku wyraźnie mówi o ukończeniu danej formy (studiów, studiów podyplomowych, kursów kwalifikacyjnych itd.)
W przypadku, gdy nauczyciel nie posiada jeszcze kwalifikacji do prowadzenia danych zajęć, można zatrudnić go za zgodą kuratora oświaty na podstawie art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela.
Dla celów płacowych nauczyciel taki jest traktowany jak nauczyciel stażysta.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W 2006 r. nauczycielka przeszła na emeryturę z Karty Nauczyciela. Jako emeryt podjęła pracę w Starostwie Powiatowym, gdzie zajmowała się oświatą. Zawiesiła częściowo emeryturę i pobierała również wynagrodzenie z umowy o pracę (ze starostwa). W 2011 roku otrzymała od pracodawcy (dyrektora szkoły) pismo z informacją, że nie może korzystać z funduszu socjalnego szkoły i starostwa jednocześnie. Interpretacje prawne w tym temacie wskazują, że status pracownika jest ważniejszy od statusu emeryta. W tej sprawie wypowiedział się Sąd najwyższy PZP 56/91. Proszę o opinię prawną w następującej kwestii: 1. Czy były pracownik szkoły mógł korzystać jednocześnie/podwójnie z funduszu świadczeń socjalnych (szkoły i Starostwa Powiatowego)?; 2. Po zakończeniu pracy w Starostwie Powiatowym, z którego funduszy socjalnego emeryt- były pracownik będzie mógł korzystać (szkoły czy Starostwa Powiatowego)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego 1 września 2013r. 1 września 2015 zmienił miejsce pracy i kontynuował staż w drugiej szkole. Czy dyrektor szkoły, w której nauczyciel był poprzednio zatrudniony ma wystawić cząstkową ocenę dorobku zawodowego za okres stażu z datą 31 sierpnia 2015 czy z datą wrześniową?
- Pracownik niepedagogiczny jest zatrudniony ma umowę na czas określony do 30 czerwca 2017r. Pracuje w przedszkolu dwa lata na różnych stanowiskach. Czy trzeba mu wręczyć wypowiedzenie z pracy z dniem 1 kwietnia 2017r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy średnią wakacyjną za godziny ponadwymiarowe zaokrągla się do pełnych godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Mam pytanie dotyczące zwrotu kosztów za dojazd do ucznia ( 15 km), któremu przyznano nauczanie indywidualne. Organ prowadzący twierdzi, że nauczycielom taki zwrot się nie należy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe