Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Mam pytanie dotyczące zwrotu kosztów za dojazd do ucznia ( 15 km), któremu przyznano nauczanie indywidualne. Organ prowadzący twierdzi, że nauczycielom taki zwrot się nie należy.
Przepisy "oświatowe" nie regulują kwestii dojazdu nauczyciela do domu ucznia nauczanego indywidualnie. Możliwe są dwa rozwiązania:
1. jeżeli nauczyciel został zatrudniony tylko na godziny nauczania indywidualnego, wówczas w umowie o pracę/akcie mianowania jako miejsce świadczenia pracy określa się dom ucznia i nie ma mowy o zwrocie jakichkolwiek kosztów dojazdu,
2. jeżeli godziny nauczania indywidualnego przydzielone zostały nauczycielowi zatrudnionemu w szkole (w umowie ma wpisane miejsce wykonywania pracy - szkoła ... w miesjcowości...), a nauczanie indywidualne odbywa się w innej miejscowośći, wówczas dyrektor wystawia nauczycielowi delegację i na jej podstawie dokonuje zwrotu kosztów przejazdu.
art. 77 5 par. 1 Kodeksu pracy w związku z art. 91c Karty Nauczyciela
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania otrzymał propozycję ograniczenia tygodniowego wymiaru godzin do 14/18. Nauczyciel nie wyraził zgodny na ograniczenie. Jestem przed wręczeniem nauczycielowi wypowiedzenia umowy. Czy w tej sytuacji (gdy nauczyciel nie wyraził zgody na ograniczenie) organ prowadzący szkołę może wykorzystać zapisy art. 22 Karty Nauczyciela i wskazać mu szkołę gdzie ten wymiar będzie uzupełniał?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób - przede wszystkim z jaką datą, przekształcić nauczycielom mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy na czas nieokreślony na stosunek pracy na podstawie mianowania, w następujących przypadkach: 1. Pracownik w dniu zatrudnienia był już nauczycielem mianowanym/dyplomowanym. Zawarto z nim umowę na czas określony, a po upływie czasu na który była zawarta, zawarto następną na czas nieokreślony. Przykład: Umowa zawarta z pracownikiem w dniu 26.08.2010 na czas określony od 01.09.2010 do 31.08.2011. Po tym okresie umowa zawarta w dniu 19.08.2011 na czas nieokreślony od 01.09.2011. 2. Pracownik w dniu zatrudnienia był już nauczycielem mianowanym/dyplomowanym. Zawarto z nim umowę na czas określony (w pełnym wymiarze), a po upływie czasu na który była zawarta, kolejną (w pełnym wymiarze). Nie ma umowy na czas nieokreślony - czy jest to sytuacja dopuszczalna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica dostarczyła decyzję o korzystaniu ze świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny synem, w okresie 2010-11-01 do 2016-07-31.W zaświadczeniu widnieje informacja, że w czasie pobierania świadczenia pielęgnacyjnego były opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Czy okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego należy zaliczyć do stażu pracy, a tym samym do dodatku za wysługę lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudnienie (ponowne) nauczyciela mianowanego po przejściu na emeryturę. Czy dyrektor może zatrudnić od 1 września nauczyciela mianowanego (który z dniem 29 sierpnia chce przejść na emeryturę), na czas określony do końca roku szkolnego (a nie zajęć dydaktycznych)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o informację, czy osoba, która została urodzona 01.08.1960 r. i na dzień 1.09.2019 r. będzie mieć 40 lat pracy może skorzystać z sanatorium na 3 tygodnie – leczenie uzdrowiskowe w terminie 07.10.2019r. – 27.10.2019r. – urlop dla poratowania zdrowia (nigdy z tego urlopu nie korzystała)? Czy ta osoba może przejść na emeryturę z dniem 1.09.2020 r. ? Kiedy ta osoba nabywa uprawnienia emerytalne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe