Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudnienie (ponowne) nauczyciela mianowanego po przejściu na emeryturę. Czy dyrektor może zatrudnić od 1 września nauczyciela mianowanego (który z dniem 29 sierpnia chce przejść na emeryturę), na czas określony do końca roku szkolnego (a nie zajęć dydaktycznych)?
Okres zatrudnienia nauczyciela na czas określony jest ściśle związany z zapotrzebowaniem placówki oświatowej na jego pracę – art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. W sytuacji, gdyby istniało ono po zakończeniu zajęć dydaktycznych np. w związku z tym, że w czasie ferii szkolnych nauczyciel miałby na rzecz szkoły wykonywać zadania związane np. z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego lub opracowywaniem szkolnego zestawu programów (art. 64 ust. 2 KN), zatrudnienie do końca roku szkolnego mogłoby być uzasadnione.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wydanie opinii prawnej dotyczącej przysługiwania bądź nie dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2016 w opisanych poniżej przypadkach: 1. Pracownik obsługi w szkole: w okresie od 1.01.2016 r. do 5.05.2016 r. – urlop rodzicielski; po zakończeniu urlopu rodzicielskiego w dniu 6.05.2016 r. powrót do pracy - nie świadczyła w tym dniu efektywnej pracy: w czasie 1 godziny była na badaniach lekarskich, na pozostałe 7 godzin złożyła wniosek o udzielenie czasu wolnego na podstawie art. 188 Kp; od 9.05.2016 r. do 13.07.2016 r. korzystała z urlopu wypoczynkowego; od 14.07.2016 r. do 31.12.2016 r. przebywała na urlopie wychowawczym; urlop wychowawczy trwa nadal; 2. Pracownik obsługi w szkole: w okresie od 01.01.2016 r. do 23.03.2016 r. przebywał na zasiłku rehabilitacyjnym, ale otrzymywał również wynagrodzenie za dodatek stażowy; 23.03.2016 r. nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem pracownika na rentę chorobową. Pracownik nie spełnił warunku przepracowania minimum 6 miesięcy. Z warunku przepracowania 6 m-cy jest zwolniony z tytułu przejścia na rentę, ale efektywnie nie przepracował nawet 1 dnia. Jednak istnieje podstawa naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego z tytułu wypłacania pracownikowi dodatku za wysługę lat, który to dodatek wchodzi w skład podstawy do wyliczenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przysługuje urlop w czasie ferii zimowych? Czy dyrektor ma prawo zlecić mu opiekę nad dziećmi w czasie ferii zimowych?
- Nauczycielka kontraktowa, zatrudniona na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, dostarczyła na początku kwietnia informację o ciąży. Czy dyrektor ma obowiązek zapewnić jej etat na nowy rok szkolny? Czy może zaplanować jej mniejszy wymiar godzin, jeśli wynika to z organizacji roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Pracownik szkoły zwrócił się 26.06.2017 r. do dyrektora szkoły z pisemną prośbą o rozwiązanie umowy z dniem 31.08.2017 r. (obowiązujący okres wypowiedzenia - 3 miesiące). Dyrektor nie wyraził zgody na skrócony okres wypowiedzenia. Pracownik, w dniu 30.06.2017 r. (piątek) o godz. 20:00 przesłał mailem na adres szkoły kolejne podanie - prośbę o rozwiązanie umowy, tym razem z dniem 30.09.2017 r. Czy w związku z tym, iż mail był wysłany w piątek ostatniego dnia czerwca już poza godzinami pracy szkoły a został odebrany 03.07.2017 r. (poniedziałek) rano, za obowiązującą uznaje się datę czerwcową czy lipcową? Istotnym jest fakt, iż dyrektor szkoły chce rozwiązać umowę za obowiązującym pracownika trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany z 6 letnim stażem pracy, który ma ukończone studia mgr z przygotowaniem pedagogicznym na kierunku filologia polska oraz kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki opiekuńczo wychowawczej ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć pedagoga szkolnego w gimnazjum ogólnodostępnym.
Jak należy naliczyć wynagrodzenie dla danego nauczyciela jeśli uczy 13 godz. języka polskiego i ma 5 godzin zajęć pedagoga.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe