Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W 2006 r. nauczycielka przeszła na emeryturę z Karty Nauczyciela. Jako emeryt podjęła pracę w Starostwie Powiatowym, gdzie zajmowała się oświatą. Zawiesiła częściowo emeryturę i pobierała również wynagrodzenie z umowy o pracę (ze starostwa). W 2011 roku otrzymała od pracodawcy (dyrektora szkoły) pismo z informacją, że nie może korzystać z funduszu socjalnego szkoły i starostwa jednocześnie. Interpretacje prawne w tym temacie wskazują, że status pracownika jest ważniejszy od statusu emeryta. W tej sprawie wypowiedział się Sąd najwyższy PZP 56/91. Proszę o opinię prawną w następującej kwestii: 1. Czy były pracownik szkoły mógł korzystać jednocześnie/podwójnie z funduszu świadczeń socjalnych (szkoły i Starostwa Powiatowego)?; 2. Po zakończeniu pracy w Starostwie Powiatowym, z którego funduszy socjalnego emeryt- były pracownik będzie mógł korzystać (szkoły czy Starostwa Powiatowego)?
Zgodnie z art. 53 ust. 2 Karty Nauczyciela, dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
Z opisanej sytuacji wynika, ze nauczycielka przez cały okres zatrudnienia w Starostwie pozostawała emerytem szkoły - pobierała emeryturę i od jej wysokości powinien być naliczany w szkole odpis. W praktyce szkolnej bardzo często zdarza się, ze nauczyciel będący emerytem pobiera świadczenia socjalne w szkole, z której odszedł na emeryturę - jako emeryt i w innym miejscu pracy (najczęściej jest to inna szkoła) - jako pracownik. Po zakończeniu dodatkowego zatrudnienia, nauczyciel pozostaje juz tylko emerytem w swojej szkole (ten status nigdy nie ustał).
Dzieje się tak dlatego, ze przywołaną uchwałę Sądu Najwyzszego nie do końca da się odnieść do przypadków takich, jak opisany w pytaniu. Przepisy dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są tak ogólne, ze powoduje to pojawianie się wielu, często skrajnie róznych interpretacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zamierzam w szkole na poziomie Branżowej Szkoły I Stopnia od nowego roku uruchomić nowy zawód - monter instalacji i urządzeń sanitarnych. Jest wielki problem zatrudnieniem nauczyciela do zajęć praktycznych. Czy osoba, która ukończyła technikum budowlane - specjalność budownictwo ogólne, posiada przygotowanie pedagogiczne( jest mgr pedagogiki). W przeszłości pracował w firmie budowlanej zajmującej się instalowaniem instalacji wodno- kanalizacyjnej, burzówki centralnego ogrzewania. Ma doświadczenie i wyraził chęć pracy z uczniami prowadząc zajęcia praktyczne. Czy powyższe kwalifikacje uprawniają do powierzenia funkcji nauczyciela zajęć praktycznych. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy funduszu zdrowotnego dla nauczycieli. Gdzie znajdują się środki na ten cel, ja w swoim budżecie ich nie mam. Czy nauczyciel składając wniosek o taką pomoc otrzymuje świadczenie od dyrektora szkoły czy od organu prowadzącego?
- W pierwszym tygodniu ferii zimowych w szkole będą odbywały się zajęcia świetlicowe i sportowe. Czy dyrektor ma prawo zobowiązać nauczyciela do pracy z dziećmi w czasie tych zajęć czyli zabrać mu 5 dni urlopu zimowego a wydłużyć urlop w czasie wakacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony jest w szkole na 10/18 etatu na czas nieokreślony. W roku szkolnym 2011/12 zwiększono mu liczbę godzin ze względu na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela oraz 2 godziny nauczania indywidualnego. Jak zapisać te zmiany w umowie o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły powinien uzyskać od organu prowadzącego zakres kompetencji dotyczący podejmowania decyzji w sprawie remontów i inwestycji w szkole? W jakim zakresie i do jakich kwot?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe