Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zamierzam w szkole na poziomie Branżowej Szkoły I Stopnia od nowego roku uruchomić nowy zawód - monter instalacji i urządzeń sanitarnych. Jest wielki problem zatrudnieniem nauczyciela do zajęć praktycznych. Czy osoba, która ukończyła technikum budowlane - specjalność budownictwo ogólne, posiada przygotowanie pedagogiczne( jest mgr pedagogiki). W przeszłości pracował w firmie budowlanej zajmującej się instalowaniem instalacji wodno- kanalizacyjnej, burzówki centralnego ogrzewania. Ma doświadczenie i wyraził chęć pracy z uczniami prowadząc zajęcia praktyczne. Czy powyższe kwalifikacje uprawniają do powierzenia funkcji nauczyciela zajęć praktycznych. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Wskazana osoba nie posiada wymaganych kwalifikacji. Na podstawie § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1289), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela praktycznej nauki zawodu w branżowych szkołach I stopnia posiada osoba, która posiada świadectwo dojrzałości i dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego będzie nauczać, oraz przygotowanie pedagogiczne, a także co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie, którego będzie nauczać. Monter instalacji i urządzeń sanitarnych jest zawodem należącym do grupy zawodów hydraulicy i monterzy rurociągów, nie jest to więc zawód ogólnobudowlany, a więc wymieniona w pytaniu osoba nie ma wykształcenia w zakresie zawodu, którego miałaby nauczać (załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, Dz.U. z 2018 r., poz. 227).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem Przedszkola samorządowego w Tenczynku. Proszę o informację i podstawę prawną w następującej kwestii. Mam pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu woźnej. W związku z dłuższym L-4 pomocy nauczyciela, z Panią została zawarta druga umowa na 1/2 etatu pomocy nauczyciela na zastępstwo od 12 do 31 maja (2 tygodnie). Czy Pracownikowi należy się za ten czas urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację dotyczącą zatrudnionego nauczyciela na umowę o pracę, który jest oddelegowany do pełnienia funkcji prezesa ZNP.
Nauczyciel ten pobiera u nas wynagrodzenie, z tytułu umowy o pracę i z chwilą rozpoczęcia strajku nie wiemy czy należy dokonać potrąceń z jego wynagrodzenia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sytuacji gdy: 1. Pracownicy niepedagogiczni do października 2015r. regularnie otrzymywali wynagrodzenie, płatne do ostatniego dnia miesiąca.; 2. W listopadzie nastąpiło przesunięcie terminu wypłat wynagrodzeń do 10-go dnia następnego m-ca, w wyniku czego wynagrodzenie za miesiąc listopad pracownicy otrzymali 1 grudnia (automatycznie ZUS-y i podatki zostały rozliczone w styczniu 2016r.; 3. Analogicznie, wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2015r. zostało wypłacone 4 stycznia 2016r., a ZUS i podatek będzie odprowadzony w lutym 2016r. W związku z powyższym pracownicy otrzymali 11 wynagrodzeń za rok 2015, a nie 12. Proszę o informację, czy wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2015r. wypłacone w styczniu 2016r. należy uwzględnić do podstawy wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2015 rok.
- Jestem dyrektorem w małej szkole podstawowej. W tym roku będą dwie godziny chemii. Zastanawiam się, czy warto pisać pismo do kuratora o zgodę przydzielenia 2 godz. chemii nauczycielowi, który ma skończone studia biologiczne dzienne, przyrodę i geografię, czy jest szansa na uzyskanie zgody od kuratorium?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi samorządowemu, który pracuje na 0,5 etatu w placówce dodatkowej należy się nagroda jubileuszowa? Jeżeli tak to z zakończonych okresów pracy wychodzi mu 27 lat 11 m-cy i 16 dni co oznaczałoby niewypłacenie mu nagrody jubileuszowej w terminie. Nadmieniam, że w dodatkowej placówce (czyli u mnie) jego umowa zaczyna się od 1.09.2011 r. Jako dyrektor w tej placówce zaczęłam pracę w 2013 r. i po przeanalizowaniu jego dokumentów, pracownikowi nigdy nie była wypłacana nagroda jubileuszowa. Czy może żądać odsetek, jeżeli mu się należy nagroda? Czy zgodnie z art. 291 &1 K.P. nagroda po 3 latach ulega przedawnieniu. Co oznaczałoby, że 20 lecie by mu się przedawniło a zostaje tylko 25- lecie zgodnie z moimi wyliczeniami i przedłożonymi dokumentami, które są w teczce. JAK MOGĘ TO PRAWNIE WYJAŚNIĆ I ODPISAĆ PRACOWNIKOWI?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe