Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem Przedszkola samorządowego w Tenczynku. Proszę o informację i podstawę prawną w następującej kwestii. Mam pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu woźnej. W związku z dłuższym L-4 pomocy nauczyciela, z Panią została zawarta druga umowa na 1/2 etatu pomocy nauczyciela na zastępstwo od 12 do 31 maja (2 tygodnie). Czy Pracownikowi należy się za ten czas urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent?
Na stanowisku pomocy nauczyciela pracownica nabyła prawo do urlopu i jeśli go nie wykorzystała w naturze – do ekwiwalentu pieniężnego. Na podstawie art. 154 § 1 i 2, art. 1552a i art. 1553 KP, pracownikowi w ramach dodatkowej umowy przysługuje urlop obliczony następująco: 1/2 etatu * 1/12 przepracowanej części roku (niepełny miesiąc pracy – maj zaokrągla się w górę) * przysługujący wymiar urlopu wynoszący 20 albo 26 dni = 0,83 albo 1,08 dni, zaokrąglone w górę do pełnego dnia (odpowiednio 1 albo 2 dni), czyli 8 albo 16 godzin (art. 1542 § 2 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Przychodząc do pracy zostałam zatrudniona w szkole podstawowej jako nauczyciel wspomagający w pełnym wymiarze czasu pracy, następnie dostałam także 1/2 etatu pedagoga szkolnego w gimnazjum. Umowa w szkole podstawowej jest zawarta na czas nieokreślony, natomiast w gimnazjum dostawałam umowę na rok. Jenak Wójt w 2012 roku postanowił dać mi umowę na czas nieokreślony, także w gimnazjum. Od 1.09.2011 roku objęłam funkcję dyrektora Zespołu, który jest zwolniony z pensum.
Obecny Wójt stwierdził, że nie mogę dodatkowo pracować w gimnazjum i godziny pedagoga przekazałam innemu nauczycielowi, ale pojawił się problem co mają zrobić i jak rozwiązać ze mną umowę o pracę. Ja oczywiście nadal chcę być pedagogiem, prosiłam o przywrócenie pensum, ale 2 miesiące wakacji nie wystarczyły organowi prowadzącemu na podjęcie decyzji. Proszę mi doradzić. Czy władze gminy muszą dać mi trzymiesięczną odprawę, jak chcą mnie zwolnić? Jaką mam podstawę prawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1.09.2012 r. publiczna szkoła podstawowa funkcjonować będzie pod skrzydłami fundacji. Czy fundacja jako organ prowadzący może decydować o tym, że nauczyciel bez kwalifikacji do nauczania danego przedmiotu będzie tego przedmiotu uczył bez występowania o zgodę do kuratorium?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w obliczu obecnych przepisów prawa można w przedszkolu niepublicznym zatrudnić nauczyciela w oparciu o umowę o wolontariat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na niepełny etat w przedszkolu jest do końca czerwca na urlopie bezpłatnym. W maju przysłał wypowiedzenie umowy (obowiązuje go 3 miesięczny okres wypowiedzenia).
Pytanie: Czy za lipiec i część sierpnia muszę wypłacić mu wynagrodzenie?
Czy należy mu się jeszcze urlop lub ekwiwalent za urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. W mojej szkole pracuje dwóch nauczycieli historii. Obydwoje mają podobny staż pracy, oboje są nauczycielami dyplomowanymi i zatrudnionymi przez mianowanie, obydwoje są chronieni przez związki zawodowe (każdy przez inny związek). Mężczyzna ma uprawnienia do nauczania historii i wosu, jest też chroniony ze względu na funkcje polityczne i społeczne, obecnie jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin. Kobieta ma uprawnienia do nauczania historii i wosu, edukcji dla bezpieczenstwa oraz uprawnienia do pracy w bibliotece. Obecnie ma w mojej szkole ½ etatu i uzupełnia etat w sąsiedniej placówce. W przyszłym roku szkolnym, ze względu na wchodzącą do szkół ponadgimnazjalnych reformę i ograniczenie ilości godzin z tych przedmiotów (mimo możliwych rozszerzeń), nie mam wystarczającej ilości godzin, aby zatrudnić oboje w pełnym wymiarze godzin. Jakie mam możliwości jako dyrektor, aby postąpić zgodnie z prawem, a jednocześnie ograniczyć wymiar godzin ww. nauczycielom/ nauczycielowi. Z góry dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe