Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor przedszkola niepublicznego prowadzi jednocześnie zajęcia terapeutyczne z dzieckiem, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jest też organem prowadzącym. Jakiej wysokości wynagrodzenie można sfinansować z dotacji ogólnej w 2019 roku? Czy można sfinansować wynagrodzenie z dotacji na kształcenie specjalne (do jakiej kwoty)?
Łącznie za wykonywanie wszystkich zadań - kierowanie przedszkolem niepublicznym jako dyrektor oraz prowadzenie zajęć terapeutycznych z uczniem o potrzebie kształcenia specjalnego - z dotacji samorządowej w 2019 r. może zostać pobrane wynagrodzenie nieprzekraczające brutto kwoty 8404,78 zł: 150% * 184% * 3 045,21 zł - art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r., poz. 2203), art. 30 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 9 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 2019 z dnia 16 stycznia 2019 r., Dz.U. z 2019 r., poz. 198.
Należy wyliczyć proporcję czasu (ułamek lub procent), jaką dana osoba przeznacza na kierowanie przedszkolem oraz prowadzenie zajęć z uczniem, a wówczas część wynagrodzenia za prowadzenie zajęć z z uczniem z orzeczeniem może zostać sfinansowana z dotacji na kształcenie specjalne - art. 35 ust. 4 i ust. 5 pkt 2 UoFZO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole podstawowej rodzice zwrócili się z prośbą o zwalnianie uczniów zdrowych w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych np. mają umówioną wizytę u lekarza lub inne sprawy. Dyrektor wyraża zgodę na zwalnianie uczniów jedynie w wtedy kiedy rodzic osobiście odbierze dziecko. Nie wyraża zgody gdy rodzice zwalniają przez telefon, lub na pisemną prośbę. Czy i na jakiej podstawie prawnej dyrektor może zwolnić ucznia bez osobistego odebrania dziecka?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o pomoc w następującej sprawie. Nauczyciele z mojej szkoły chcą zorganizować 3-dniowy wypoczynek zimowy w czasie ferii dla dzieci ze szkoły. Organizatorem wypoczynku miałaby być szkoła. Nauczyciele są w tym czasie na urlopie, który wynika z Karty Nauczyciela. Jak najlepiej byłoby to zorganizować, żeby było zgodnie z przepisami? Czy w ogóle jest to możliwe?
- Czy w sytuacji, kiedy uczeń ma wszystkie oceny pozytywne, a rodzice mimo wszystko proszą o przedłużenie etapu edukacyjnego, mogę przedłużyć okres nauki ucznia? Mam wątpliwości, czy uczniowi klasyfikowanemu (posiadającemu wszystkie oceny pozytywne) przysługuje prawo przedłużenia okresu nauki. Czy wydłużenie II etapu nauki dziecka powinnam potraktować jako równoznaczne z nieklasyfikowaniem ucznia do klasy VIII?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji nt.:
1. Czy niepubliczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna powinna zatrudniać psychologa, pedagoga, logopedę, doradcę zawodowego na podstawie Karty Nauczyciela? Czy od tych osób wymagane jest przygotowanie pedagogiczne?
2. Czy pracownicy pedagogiczni i niepadagogiczni zatrudnieni przez niepubliczną poradnię powinni być w świetle nowych przepisów (nowelizacja Karty Nauczyciela 01.09.2018) zatrudnieni na umowę o pracę, a jeśli tak, to czy jest określony minimalny wymiar zatrudnienia?
3. Czy nowelizacja zabrania niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej zawierania umów o współpracę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Proszę odpowiedzieć mi na pytanie: czy dyrektor szkoły planując doskonalenie zawodowe nauczycieli i zbierając od nich potrzeby szkoleń, musi te potrzeby w formie papierowej przechowywać przez kilka lat? Jeżeli tak to przez ile ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe