Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w sytuacji, kiedy uczeń ma wszystkie oceny pozytywne, a rodzice mimo wszystko proszą o przedłużenie etapu edukacyjnego, mogę przedłużyć okres nauki ucznia? Mam wątpliwości, czy uczniowi klasyfikowanemu (posiadającemu wszystkie oceny pozytywne) przysługuje prawo przedłużenia okresu nauki. Czy wydłużenie II etapu nauki dziecka powinnam potraktować jako równoznaczne z nieklasyfikowaniem ucznia do klasy VIII?
Należy odróżnić klasyfikowanie i promowanie ucznia od przedłużenia etapu edukacyjnego. Zagadnienia te regulują odrębne przepisy. Zgodnie z art. 44o ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2020 r., poz. 1327, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych otrzymał roczne pozytywne oceny klasyfikacyjne. Uczeń, który nie otrzymał promocji do klasy programowo wyższej, powtarza klasę (art. 44o ust. 7 UoSO). Z kolei decyzja o przedłużenie II etapu edukacyjnego może zostać złożona najpóźniej do końca roku szkolnego w klasie VIII (§ 5 ust. 4 pkt 1 lit. b rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół, Dz.U. z 2019 r., poz. 639 ze zm.). Wynika z tego, że wydłużenie etapu edukacyjnego nie ma związku z promowaniem do wyższej klasy, ponieważ uczeń promowany do VIII klasy może w ramach przedłużenia jeszcze przez 2 lata uczęszczać do VIII klasy i uzyskać klasyfikację końcową w ostatnim roku nauki. Tylko gdyby uczeń nie był promowany po nauce w VII klasie (z powodu braku uzyskania pozytywnych ocen klasyfikacyjnych), to w czasie przedłużenia etapu edukacyjnego przez I rok mógłby ponownie realizować VII klasę i następnie VIII klasę. Innymi słowy, uczniowi nie można odmówić możliwości skorzystania z przedłużenia etapu edukacyjnego z powodu uzyskania pozytywnych ocen klasyfikacyjnych w VII klasie, ponieważ nie jest to równoznaczne z powtarzaniem klasy w rozumieniu UoSO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w młodzieżowym ośrodku socjoterapii powinien być oprócz statutu i regulaminu pracy także regulamin organizacyjny? Wymaga tego organ prowadzący. Bardzo proszę o podstawę prawną, na podstawie której regulamin organizacyjny powinnam posiadać.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak udokumentować wpłatę czesnego oraz za posiłki wnoszoną przez rodzica w formie gotówkowej za dziecko uczęszczające do przedszkola ? Przedszkole zwolnione jest z podatku VAT - czy może zatem wystawiać fakturę, czy rachunek ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy w Ośrodku Rewalidacyjno - Wychowawczym powierza się funkcję wychowawcy grupy, za który otrzymuje dodatek za wychowawstwo?
2. Czy wychowawcy pracującemu w ORW należy się dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak wygląda procedura warunkowej promocji ucznia do klasy wyższej (Jaki powinien być zapis daty w arkuszu ocen)? Czy uczniowi wystawia się świadectwo promocyjne z oceną niedostateczną, jaką otrzymał na egzaminie poprawkowym? Czy wyznacza się przy warunkowej promocji termin zaliczenia niezdanego przedmiotu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin może być religii w zerówce dla oddziału dzieci 3,4, i 5 letnich. Jeśli dwa razy po 30 min. - to za ile godzin płacimy nauczycielowi ( zważywszy , ze godziny pracy w zerówce są 60 minutowe)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe