Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak udokumentować wpłatę czesnego oraz za posiłki wnoszoną przez rodzica w formie gotówkowej za dziecko uczęszczające do przedszkola ? Przedszkole zwolnione jest z podatku VAT - czy może zatem wystawiać fakturę, czy rachunek ?
Na podstawie art. 106b ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. z 2016 r., poz. 710 podatnik zwolniony z podatku VAT co do zasady nie ma obowiązku, ale może wystawiać faktury VAT, poza przypadkiem, gdy nabywca zażąda wystawienia faktury. Wpłata czesnego lub pobranie opłaty za posiłki mogą być więc co do zasady dokumentowane fakturą lub rachunkiem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, który przebywa na urlopie zdrowotnym dyrektor może polecić zadanie np. prowadzenie strony internetowej szkoły?
- Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe, przyjęcie do bursy szkolnej (placówka publiczna) odbywa się w toku postępowania rekrutacyjnego lub w trakcie roku szkolnego – w tym przypadku decyduje dyrektor bursy. Istotne jest, iż w każdym z tych przypadków musi zostać złożony wniosek o przyjęcie do bursy do dyrektora odpowiednio przez rodzica ucznia niepełnoletniego lub pełnoletniego ucznia. Pomijam tutaj całą procedurę rekrutacyjną i zmierzam do tego, iż wniosek został pozytywnie rozpatrzony – uczeń został przyjęty do bursy. Czy należy zawierać umowę zakwaterowania w bursie na dany rok szkolny z rodzicem niepełnoletniego ucznia lub pełnoletnim uczniem? Jeśli tak, to proszę o wskazanie podstaw prawnych.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie wykładni prawnej klasyfikacji śródrocznej w bieżącym roku szkolnym.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający uprawnienia do kierowania autobusem może pełnić jednocześnie funkcje kierownika wycieczki, opiekuna oraz kierowcy, który będzie prowadził pojazd do zamierzonego celu wraz z uczniami? Warto zaznaczyć, że szkoła dysponuje własnym autobusem, a nauczyciel wychowania fizycznego posiada odpowiednie kwalifikacje do jego prowadzenia.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w publicznym Ośrodku Rewalidacyjno - Wychowawczym mogę organizować zajęcia z podstawy programowej i ramowych planów nauczania dla szkoły Przysposabiającej do Pracy wychowankom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami, którzy ukończyli szkołę podstawową? Czy JST musi oddzielnie taką szkolę założyć przy ośrodku lub zaspole szkoł?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe