Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgoda/brak zgody dyrektora szkoły podstawowej na współpracę ucznia z agencją reklamową - udział w filmie, reklamie, serialu itp. (zatrudnienie ucznia). Rodzice ucznia wystąpili do dyrektora szkoły o zgodę na współpracę ich syna (lat 10) z agencją zatrudniającą dzieci. Jaka jest podstawa prawna takiego żądania? Rodzice przedstawili dyrektorowi opinię PIP stanowiącą o tym, że wnioskodawca (czyli w tym przypadku agencja) występując do PIP z wnioskiem o zgodę na podjęcie przez dziecko pracy lub innego zajęcia zarobkowego, w przypadku dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu, zobowiązany jest dołączyć do wniosku zgodę dyrektora szkoły, do której dziecko uczęszcza. Na jakiej podstawie? W opinii PIP powołano się jedynie na art. 15 ust.2 w zw. z art. 9 pkt 1 i 2 ustawy o systemie oświaty - tekst jednolity z 2004 r. (zaznaczam, że opinia wydana została w roku 2014). Dodatkowo, jakie konsekwencje niesie za sobą zgoda dyrektora, a jakie brak zgody?
Na podstawie art. 3045 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego m.in. działalność reklamową i wymaga uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka (czyli w szczególności rodzica), a także zezwolenia właściwego inspektora pracy, wydawanego na wniosek rodzica. Aby uzyskać zezwolenie, rodzic przedkłada PIP m.in. opinię (a nie zgodę) dyrektora szkoły, do której uczęszcza dziecko realizujące obowiązek szkolny, dotyczącą możliwości wypełniania przez dziecko tego obowiązku w czasie wykonywania przez nie pracy lub innych zajęć zarobkowych – art. 3045 § 4 pkt 4 KP. Dyrektor powinien więc wydać taką opinię, a jeśli zwłoka lub jej niewydanie spowoduje powstanie szkody (np. dziecko mogłoby współpracować z agencją reklamową w sposób niepowodujący kolizji z realizacja obowiązku szkolnego i utraci zarobek z powodu braku opinii dyrektora), organ prowadzący może zostać pozwany o jej naprawienie – art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kiedy można wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy dla nauczyciela pełniącego funkcję wicedyrektora. Na chwilę obecną do wykorzystania pozosało 55 dni urlopu zaległego.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinno być liczone pensum nauczycielowi, który ma 22 godziny w świetlicy i 4 godziny rewalidacji - socjoterapia. Czy rewalidacja to 4/18 czy 4/22 czy może 4/26? Inny nauczyciel - matematyka 18 godz., 4 rewalidacja - w zakresie rewalidacji ma logopedię. Jak obliczyć mu pensum? Ile pytań tyle różnych odpowiedzi. Co na to ekspert?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel ma prawo odmówienia dyrektorowi ( bez żadnych konsekwencji)wykonywania nieodpłatnie dodatkowych zadań w szkole np. prowadzenie strony internetowej, opieka nad pracownią informatyczną?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy rada pedagogiczna opiniuje nagrody dyrektora? Czy opiniuje również nagrody burmistrza, wójta?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pełnoletni uczeń podczas lekcji samowolnie zabrał nauczycielowi telefon, nie reagował na polecenie oddania go i ostentacyjnie robił nim sobie zdjęcia. Jakie przepisy prawa naruszył uczeń?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe