Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak powinno być liczone pensum nauczycielowi, który ma 22 godziny w świetlicy i 4 godziny rewalidacji - socjoterapia. Czy rewalidacja to 4/18 czy 4/22 czy może 4/26? Inny nauczyciel - matematyka 18 godz., 4 rewalidacja - w zakresie rewalidacji ma logopedię. Jak obliczyć mu pensum? Ile pytań tyle różnych odpowiedzi. Co na to ekspert?
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. nie wymienia stanowiska nauczyciela zajęć rewalidacyjnych, a w konsekwencji nie określa dla niego wymiaru pensum. Z kolei na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b w zw. z art. 91d pkt 1 KN organ prowadzący określa w uchwale tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, z tym że wymiar ten nie może przekraczać 22 godzin. Nauczyciel – specjalista realizuje wszelkie zajęcia, w tym rewalidacyjne, w ramach pensum określonego przez organ prowadzący. Powyższe stanowisko podziela MEN (Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 17520 w sprawie wynagrodzenia dla nauczycieli klas integracyjnych, http://www.sejm.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=7757715B).
Z kolei wymiar pensum nauczycieli przedmiotu w szkole, którzy z racji dodatkowych kwalifikacji prowadzą także np. zajęcia rewalidacyjne jest uzależniony od tego, na jakim stanowisku zostały one powierzone przez dyrektora: np. w ramach pensum 18 – godzinnego nauczyciela przedmiotu albo na stanowisku nauczyciela – psychologa, logopedy, pedagoga, itp., ustalonego przez organ prowadzący dla danego specjalisty w uchwale, co z racji zajmowania dwóch (lub większej liczby) stanowisk z różnymi wymiarami pensum wymaga obliczenia tzw. pensum łączonego – wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 stycznia 2011 r., I PK 153/10; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 września 2014 r., IV SA/Gl 674/14; stanowisko MEN z dnia 30 lipca 2012 r. (http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.edukacja.ekspert2/111854/MEN-odpowiada); art. 42 ust. 5c KN. Orzecznictwo sądów za prawidłowe uznaje obydwa rozwiązania. W związku z tym dyrektor szkoły decyduje, czy nauczycielowi przedmiotu powierzy dodatkowo na tym stanowisku zajęcia rewalidacyjne (wówczas nauczyciel wszystkie zajęcia poprowadzi w ramach pensum 18 – godzinnego), czy przydzieli drugie stanowisko pedagogiczne nauczyciela - specjalisty w ramach pensum określonego przez organ prowadzący na poziomie nie wyższym niż 22 godziny i dla wszystkich stanowisk wyliczy tzw. pensum łączone. Natomiast nie zostały wydane orzeczenia pozwalające na powierzenie zajęć specjalistycznych w ramach pensum wyższego niż określone przez organ prowadzący. Czyli nieprawidłowe byłoby powierzenie zajęć rewalidacyjnych w ramach pensum 26 – godzinnego wychowawcy świetlicy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W dniu wczorajszym otrzymałam od Państwa odpowiedź na zadane pytanie dt. wychowanków w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym. Otrzymałam odpowiedź, która budzi bardzo dużo wątpliwości. Chodziło mi głównie o upewnienie się czy dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną ( w tym jedna z niepełnosprawności to upośledzenie intelektualne w stopniu lekkim) również może być w ORW? a otrzymałam od Państwa informację iż dzieci umiarkowane i znaczne również nie mogą???
Jak mówi Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 listopada 2015r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych (....) i w tym rozdział 5 który dotyczy ORW i § 48 ust.2 mówi kim są wychowankowie. Moje zapytanie dotyczyło właśnie tego, iż w punkcie drugim nie są określone dzieci z niepełnosprawnością intelektualną sprzężoną (więc budziło to moje wątpliwości czy upośledzenie lekkie również może być?) Państwo twierdzą że niepełnosprawność sprzężona to upośledzenie głębokie plus jeszcze coś. Po części tak - bo samo upośledzenie głębokie świadczy o wielu czynnikach niepełnosprawności-natomiast dziecko takie otrzymuje orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych a nie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jaka podstawa prawna mówi o Państwa odpowiedzi?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W jakim czasie i do kogo ma zwrócić się dyrektor szkoły publicznej o dokonanie oceny pracy? Ostatnia ocena pracy była dokonana w lutym 2012. Czy to ma być wniosek o dokonanie oceny pracy, czy o ponowne ustalenie oceny pracy dyrektora szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy ocena pracy nauczyciela wg. nowych przepisów jest obowiązkowa? I czy należny dokonywać oceny pracy co 3 lata?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy do Niepublicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego można przyjąć dziecko z Ukrainy PONIŻEJ 6 ROKU ŻYCIA, które ma orzeczenie do kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną (niepełnosprawność intelektualna znacznego stopnia i niepełnosprawność ruchowa) do oddział realizującego wychowanie przedszkolne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na czas określony może rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe