Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Co do pedagoga szkolnego - nie sądzę, aby nauczyciele uczący w szkole mieli kwalifikacje do uzupełniania etatu na stanowisku pedagoga. Nie każdy nauczyciel może być...

PORADA PRAWNA

W szkole od 1.09.2012 r. zgodnie z zarządzeniem burmistrza pedagog będzie miał pół etatu. Nauczycielka jest nauczycielem kontraktowym z 10-letnim stażem. Obecnie zatrudniona na cały etat na czas nieokreślony. Bardzo często przebywa na zwolnieniach lekarskich, co znacznie zaburza pracę szkoły. Czy mogę ją zwolnić? Czy ze względu na zmiany związane z brakiem godzin dla innego nauczyciela, bibliotekarz, 28lat pracy umowa na czas nieokreślony, dyplomowany, mogę mu uzupełnić etat biblioteki godzinami pedagoga? Czy każdy nauczyciel może w ogóle uzupełniać etat pracą jako pedagog? Czy polonistce, której brakuje do etatu 13 godzi (dyplomowany 27 lat pracy) mogę uzupełniać etat godzinami pedagoga? Czy można zwolnić konserwatora, który ma rentę, a w szkole pracuje na całym etacie, ma problemy ze wzrokiem (jedno sztuczne oko), nie wykonuje rzetelnie swoich obowiązków. Czy stan zdrowia takiego konserwatora nie jest zagrożeniem dla bezpiecznego wykonywania przez niego pracy (szkoła stary budynek klasy 4m wysokości)? Jeśli mogę to zrobić, czy dokonać tego poprzez likwidację stanowiska, czy ze względu na to, że ma już inny dochód, czy ze względu na stan zdrowia?

Co do pedagoga szkolnego - nie sądzę, aby nauczyciele uczący w szkole mieli kwalifikacje do uzupełniania etatu na stanowisku pedagoga. Nie każdy nauczyciel może być pedagogiem szkolnym. W obecnym stanie prawnym do zajmowania każdego stanowiska trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje.

Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli:

§ 20. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach i placówkach, o których mowa w § 2, posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach i placówkach, o których mowa w § 3 i 4 (m.in. szkoły podstawowe i gimnazja) posiada osoba, która: 
1) ma kwalifikacje określone w ust. 1 lub
2) ukończyła:
a) studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Sytuacja prawna konserwatora również jest jasna. Jeżeli pracownik, mimo ograniczonego wzroku, posiada aktualne orzeczenia lekarskie dopuszczające go do pracy na tym stanowisku, dyrektor nie może go zwolnić z powodu zagrożenia jego stanu zdrowia. O tym, czy pracownik "nadaje się" do wykonywania określonych obowiązków decyduje w tej kwestii lekarz. Nie bardzo widzę tutaj możliwości zwolnienia tego pracownika. Jedyna możlwość to sytuacja, gdzie zatrudnionych jest więcej osób w szkole, np. konserwator i woźny lub 2 konserwatorów, likwidujemy jedno stanowisko i zostawiamy jednego pracownika. Wówczas musimy dokonać wyboru pomiędzy dwoma panami i wybieramy do zwolnienia tego, który lepiej wywiązuje się ze swoich obowiązków. Należy przy tym pamiętać o zakazie wypowiadania umów osobom, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do nabycia prawa do emerytury:

Kodeks pracy:

Art. 39. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje
nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu
uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Art. 40. Przepisu art. 39 nie stosuje się w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z
tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT