Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany rozwiązał umowę 31.03.2007 w związku z przejściem na emeryturę. Od dnia 02.04.2007 roku zawarliśmy umowę o pracę z w/w nauczycielem na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy 30/30. W roku 2011 w związku ze zmniejszeniem liczby godzin nauczyciel zgodził się na ograniczenie zatrudnienia do pół etatu 15/30. W roku 2013 nastąpiła zmiana stanowiska i wymiaru czasu pracy na 13/26. W roku szkolnym 2015/16 w związku ze zmniejszoną liczbą oddziałów musimy zwolnić innego nauczyciela, którego chcielibyśmy zostawić. Wyżej wymieniony nauczyciel jest już emerytem dlatego to z nim chcielibyśmy rozwiązać umowę, a przedłużyć umowę z nauczycielem (obecnie stażystą), który nie ma innego źródła utrzymania. W jaki sposób rozwiązać umowę z nauczycielem emerytem (podstawa prawna uzasadnienie i ewentualna odprawa )?
Aby zwolnić nauczyciela z przyczyn organizacyjnych (leżących po stronie szkoły), musi wystąpić sytuacja, gdy dla tego nauczyciela brakuje godzin. Nie ma tu znaczenia, czy będzie to zwolnienie n-la zatrudnionego w pełnym wymiarze (art. 20 KN) czy n-la niepełnoetatowca (art. 27 KN). We wszystkich takich przypadkach należy brać pod uwagę kryteria zwalniania nauczycieli, według których dokonuje się wyboru nauczyciela do zwolnienia.
W opisanej sytuacji nie mamy do czynienia z wyborem nauczyciela do zwolnienia - naczycielowi stażyście kończy się umowa na czas określony, więc nie można stawiać go na równi z nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony, nawet gdy jest to zatrudniony emeryt. Brak jest argumentu, dla którego nauczyciela tego można by zwolnić - godziny dla niego na nowy rok szkolny są. Gdyby nauczyciel, którego Państwo chcą zatrzymać był zatrudniony na czas nieokreślony, można by było spośród tych dwóch nauczycieli dokonać wyboru, wskazując m.in. na fakt posiadania innego źródła dochodów (emerytura).
Pozostaje jeszcze możliwość rozwiązania umowy za wypowiedzeniem, ale nie z przyczyn organizacyjnych (nauczyciel, który nie wywiązuje się z obowiązków, jest niedyspozycyjny, nie zaangażowany, itp.) lub za porozumieniem stron.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w trakcie roku szkolnego można zwolnić nauczyciela stażystę, zatrudnionego w wymiarze 2/18 h? Musi być okres wypowiedzenia 2 tygodnie, bo taki jest w umowie?
Czy musi być uzasadnienie wypowiedzenia umowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 01.09.2017 r. na czas określony do 22.06.2017 r. zatrudniliśmy na zastępstwo pracownika na stanowisko nauczyciela o specjalnym przygotowaniu pedagogicznym (wspomagający) - Panią X. Pani X została zatrudniona za Panią Y przebywającą w podanym wyżej okresie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. W chwili obecnej Pani X przebywa na zwolnieniu lekarskim – jest w zagrożonej ciąży. Jakie jest wyjście prawne z zaistniałej sytuacji? Czy możemy zatrudnić kolejną osobę (Pan/i Z na zastępstwo zastępstwa?) Czy możemy w tej sytuacji rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo z Panią X (mimo ciąży?) Czy istnieje jeszcze jakieś inne wyjście z tej trudnej dla placówki sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wypłaca się nauczycielowi wspierającemu dodatek z tytułu pracy w trudnych warunkach. Nauczyciel pracuje w oddziele integracyjnym kl. O. w pełnym wymiarze. W oddziale jest 3 dzieci z orzeczeniami w tym 1 dziecko z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym.
- Zatrudniam psychologa na 1/2 etatu. W tym roku szkolnym będzie prowadzić zajęcia doradztwa zawodowego w klasie 7 w wymiarze 10 godzin rocznie. Jak mam jej płacić za te godziny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop dla poratowania zdrowia a 7 lat stażu i nieobecności trwające dłużej niż 6 m-cy. Jak należy interpretować zapis art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela?
Nauczycielka na chwilę obecną legitymuje się stażem 8 lat, 1 m-c, 15 dni (do stażu nie wliczono 7 dni urlopu bezpłatnego). W okresie zatrudnienia przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim 12 m-cy (52 tyg.), a przed tymi urlopami 5 m-cy na zwolnieniu lekarskim. W sumie ciągłość nieobecności: 17 m-cy. Czy z 17. miesięcznej nieobecności 6 m-cy należy uznać za część wliczającą się do stażu pracy, a tylko pozostałą część nauczycielka powinna "dopracować"? Czyli z 18 lat i 1 m-ca odjąć 11 miesięcy nieobecności czy całe 17 m-cy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe