Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urlop dla poratowania zdrowia a 7 lat stażu i nieobecności trwające dłużej niż 6 m-cy. Jak należy interpretować zapis art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela? Nauczycielka na chwilę obecną legitymuje się stażem 8 lat, 1 m-c, 15 dni (do stażu nie wliczono 7 dni urlopu bezpłatnego). W okresie zatrudnienia przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim 12 m-cy (52 tyg.), a przed tymi urlopami 5 m-cy na zwolnieniu lekarskim. W sumie ciągłość nieobecności: 17 m-cy. Czy z 17. miesięcznej nieobecności 6 m-cy należy uznać za część wliczającą się do stażu pracy, a tylko pozostałą część nauczycielka powinna "dopracować"? Czyli z 18 lat i 1 m-ca odjąć 11 miesięcy nieobecności czy całe 17 m-cy?
Treść pytania jest niejasna, ponieważ na wstępie podano, że nauczycielka posiada staż ponad 8 lat, a następnie, że ponad 18 lat. Nie wiadomo także, w jakim wymiarze zatrudnienia wypracowała ten staż. Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 do skorzystania z pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel pełnoetatowy powinien przepracować nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Jeśli wymogi wymiaru zatrudnienia są spełnione, zgodnie z art. 73 ust. 3 KN do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. Wynika z tego, że z okresu zatrudnienia ponad 8 lub ponad 18 lat należy z 17 miesięcy nieobecności wliczyć 6 miesięcy, a 11 miesięcy wydłuża staż (odlicza się je z okresu zatrudnienia). Zarówno, gdy nauczycielka ma staż 8 lat 1 miesiąc i 15 dni, jak i staż 18 lat 1 miesiąc i 15 dni, po odjęciu 11 miesięcy posiada co najmniej 7 – letni staż uprawniający do urlopu zdrowotnego, gdy spełniony jest wymóg wymiaru zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony w dwóch placówkach w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy taki nauczycieli musi złożyć do dyrektora jednej placówki zaświadczenie wyrażające zgodę na dodatkowe zatrudnienie? Czy obowiązuje termin składania takich zaświadczeń?
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej zatrudniony na podstawie mianowania, do końca roku szkolnego 2020/2021 jest wychowawcą klasy 3.
Od września nie mamy dla niego godzin w klasach 1–3, jedyna opcja to przeniesienie jego do Przedszkola do grupy 6-latków – jako wychowawca.
Musimy wykonać przeniesienie ze stanowiska nauczyciel szkoły na nauczyciel przedszkola i musi on wyrazić na to zgodę. Jeśli się zgadza, sporządzamy dokument przeniesienia na inne stanowisko w tej samej szkole i przy tym przeniesieniu dajemy również informację o nowych warunkach pracy (urlop 35 dni) od razu czy dopiero w sierpniu?
A co jeśli nie wyrazi zgody? Nie mamy dla niej innych godzin. Co możemy jeszcze zrobić?
w naszej szkole jest związek ZNP. Czy musimy go poinformować o przeniesieniu nauczyciela między stanowiskami?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 28 czerwca obronił tytuł magistra. Od kiedy należy mu się wyższe wynagrodzenie i jakie dokumenty powinien dostarczyć? Wystarczy zaświadczenie z uczelni, czy musi być dyplom?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła od 01 września będzie prowadzona przez osobę fizyczną, ale nadal będzie placówką publiczną. Część nauczycieli odchodzi na świadczenie kompensacyjne i chce dodatkowo pracować w szkole. Zatrudniając ich na umowę zlecenie nie będą oni podlegać Nadzorowi pedagogicznemu. Mam prośbę o Państwa interpretację takiej sytuacji.
- Czy nauczyciel kontraktowy, który rozpoczął staż na mianowanego 1 września 2021 r., do 31 maja 2024 r. w myśl nowych przepisów może złożyć wniosek do dyrektora szkoły o modyfikację planu rozwoju zawodowego w związku ze zmianą ścieżki awansu zawodowego w 2022 r. z dniem np. 1 listopada 2022 r. o skrócenie trwania stażu do 31 maja 2023 r., czy musiałby być to wniosek z datą 1 września 2022 r.? Chodzi o datę złożenia wniosku, a modyfikacja miałaby dotyczyć skrócenia odbywania stażu do 31 maja 2023 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe