Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024
- Wzory dokumentów kontrolnych 2023/2024
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel kontraktowy, który rozpoczął staż na mianowanego 1 września 2021 r., do 31 maja 2024 r. w myśl nowych przepisów może złożyć wniosek do dyrektora szkoły o modyfikację planu rozwoju zawodowego w związku ze zmianą ścieżki awansu zawodowego w 2022 r. z dniem np. 1 listopada 2022 r. o skrócenie trwania stażu do 31 maja 2023 r., czy musiałby być to wniosek z datą 1 września 2022 r.? Chodzi o datę złożenia wniosku, a modyfikacja miałaby dotyczyć skrócenia odbywania stażu do 31 maja 2023 r.?
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730) staż nauczyciela kontraktowego na stopień mianowanego rozpoczęty 1 września 2021 r. z mocy ustawy będzie trwał nie 2 lata i 9 miesięcy, a rok i dziewięć miesięcy, czyli do 31 maja 2023 r.
Nauczyciel kontraktowy realizuje staż na mianowanego na zasadach określonych w art. 9b, 9c oraz 9d ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 2200).
Uwaga – dla tego nauczyciela ważne jest brzmienie ustawy Karta Nauczyciela obowiązujące przed 1 września 2022 r.
Zgodnie z § 4 ust. 4 cytowanego rozporządzenia nauczyciel może wprowadzać zmiany w planie rozwoju zawodowego za zgodą dyrektora szkoły.
W tym przypadku występuje o zgodę do dyrektora szkoły o zmiany w planie rozwoju, załączając je do wniosku. Data złożenia wniosku powinna być aktualna (np. 28 listopada 2022 r.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W listopadzie 2021 r. zatrudniono osobę na zastępstwo do prowadzenia zajęć z języka hiszpańskiego za zgodą organu prowadzącego bo osoba ta jest cudzoziemcem. Umowa na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela zawarta była na podstawie kodeksu pracy nie karty nauczyciela. W umowie nie podano daty zakończenia zastępstwa, dlatego że nie był ten termin znany. Zastępowany nauczyciel z zasiłku chorobowego przeszedł na urlop zdrowotny do końca 2022 r. Osobie zastępującej w maju 2022 r. wręczono miesięczne wypowiedzenie w związku z brakiem konieczności zastępowania w czasie wakacji nieobecnego nauczyciela. Czy w związku z tym że wypowiedziano tej osobie umowę na zastępstwo jest obowiązek wypłaty odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z jaką datą należy wręczyć nauczycielowi informację o zaprzestaniu wypłacania dodatku mieszkaniowego.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej, według której mam dokonać zmiany umów dla pracowników administracji i obsługi, są to pracownicy publicznej szkoły podstawowej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Badanie lekarskie po nieobecności z powodu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz zwolnienia lekarskiego (przed w/w urlopami) związanego z ciążą.
W przedmiotowej kwestii mam następujące pytania:
1. Czy 52 tyg. nieobecności spowodowanej przebywaniem pracownika na urlopach związanych z macierzyństwem (macierzyński, rodzicielski) są podstawą do skierowania go na badania kontrolne?
2. Czy zwolnienie lekarskie pracownicy w ciąży trwające powyżej 30 dni obowiązuje pracodawcę do skierowania pracownicy po powrocie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego na badania kontrolne? Czy należy uznać w tym miejscu, że ciąża nie jest chorobą i po takich zwolnieniach lekarskich nie ma potrzeby kierowania pracownicy do lekarza medycyny pracy?
Jeśli jednak należy przeprowadzić te badania, jaki dokument pracownica ma przedstawić lekarzowi orzecznikowi, żeby na jego podstawie lekarz stwierdził zakończenie leczenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mała szkoła, bez zastępcy dyrektora. Dyrektor – dwumiesięczne zwolnienie lekarskie.
Czy nauczyciel powołany do zastępowania dyrektora w razie jego nieobecności ma prawo podpisywać dokumenty typu: umowy, projekt arkusza organizacyjnego, PPK? Jakie upoważnienia dyrektor powinien przygotować dla tego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe