Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przeszedł na emeryturę i rozwiązał umowę o pracę. Następnie po jednym dniu przerwy w zatrudnieniu został ponownie zatrudniony na tym samym stanowisku pracy. Czy wymagane jest nowe zaświadczenie o niekaralności, nowa informacja z Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych oraz z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?
Na podstawie art. 10 ust. 8a w zw. z ust. 5 pkt 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762), w celu potwierdzenia spełniania warunku niekaralności prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, nauczyciel przed nawiązaniem stosunku pracy jest obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego, z wyjątkiem przypadku, gdy z nauczycielem jest nawiązywany kolejny stosunek pracy w tej samej szkole w ciągu 3 miesięcy od dnia rozwiązania poprzedniego stosunku pracy. Jednodniowa przerwa w zatrudnieniu zwalnia nauczyciela z obowiązku przedłożenia tzw. zaświadczenia o niekaralności.
Zgodnie z art. 10 ust. 8b w zw. z ust. 5 pkt 4 KN, w celu potwierdzenia spełniania warunku niekaralności karą dyscyplinarną (oprócz kar wymienionych w art. 76 ust. 1 pkt 1 i 2 KN), dyrektor szkoły przed nawiązaniem stosunku pracy z nauczycielem jest obowiązany zasięgnąć informacji z Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych. W tym przypadku nie został przewidziany wyjątek od tej zasady, a więc należy dokonać sprawdzenia.
Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2020 r., poz. 152) przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy związanej z wychowaniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi pracodawcy są obowiązani do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym lub w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze. Również w tym przypadku nie ma wyłączenia w razie ponownego zatrudnienia tej samej osoby, co wymaga dokonania sprawdzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przedstawił zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o odbyciu przygotowania zawodowego. Czy okres ten należy zaliczyć do pracowniczego stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor placówki oświatowo-wychowawczej (placówka nieferyjna), w której odbywają się zajęcia rozwijające uzdolnienia i zainteresowania dla uczestników w wieku 3-23 lat, musi kierować wszystkich pracowników (administracyjnych, obsługi, nauczycieli) na badania sanitarno-epidemiologiczne? Czy pracownik placówki oświatowo-wychowawczej może być dopuszczony do pracy jeżeli jest brak orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w wyliczeniu urlopu przysługującemu nauczycielowi zatrudnionemu w naszej placówce od 1 września 2019 roku do 26 czerwca 2020 roku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się 4 września 2017 r. Czy w związku z tym możemy podpisać z nauczycielami umowę od 1 września?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy wypłacić jednorazowy dodatek uzupełniający za 2019 rok nauczycielowi, który:
- przez 6 miesięcy w 2019 roku przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia,
lub
- korzystał ze zwolnień lekarskich i otrzymywał zasiłki chorobowe i opiekuńcze z ZUS (czy można przyjąć przy obliczaniu kwoty jednorazowego dodatku uzupełniającego, że pracował w wymiarze 1 etatu przez cały rok, czy należy w miesiącach, w których korzystał ze zwolnień zmniejszać proporcjonalnie wymiar etatu?)
lub
- korzystał z urlopu bezpłatnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe