Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 229 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.- dalej kodeks pracy) w przypadku niezdolności do pracy trwającej...

PORADA PRAWNA

23 czerwca 2020 Kadry

W jakim terminie nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej powinien wykonać badania kontrolne, jeśli przebywał na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni, zwolnienie kończy się dnia 30 czerwca br., a po zakończeniu zwolnienia nauczyciel zamierza korzystać z urlopu wypoczynkowego? Kiedy należy wydać nauczycielowi skierowanie na badania? Kiedy nauczyciel powinien wykonać badania i dostarczyć orzeczenie dyrektorowi?

Zgodnie z art. 229 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.- dalej kodeks pracy) w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie (art. 229 § 4 kodeksu pracy).
Jeżeli chodzi o rozpoczęcie przez pracownika urlopu bezpośrednio po chorobie, bez ważnych badań lekarskich to stwierdzić należy, że do 2016 r. dopuszczano możliwość skorzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego bez konieczności przeprowadzenia badań kontrolnych.
Ostatecznie Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 26 października 2016 r. (sygn. akt III PK 9/16) stwierdził, że udzielony urlop wypoczynkowy po długiej chorobie, trwającej 30 dni i bez uzyskania zaświadczenia lekarskiego po kontrolnych badaniach jest nieprawidłowy. Dopiero po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub na żądanie. Jeśli pracownik zgłosił pracodawcy wniosek o urlop na żądanie bez kontrolnych badań lekarskich przeprowadzonych po niezdolności do pracy powyżej 30 dni i nie stawi się do pracy, to pracodawca powinien oznaczyć taką nieobecność jako usprawiedliwioną niepłatną.
Z uwagi na powyższe, wobec jednoznacznego stanowiska Sądu Najwyższego, należy najpierw pracownika skierować na badania kontrolne i dopiero po ich pozytywnym wyniku można mu udzielić urlopu. Trzeba zaznaczyć, że wniosek pracownika o udzielenie urlopu w żaden sposób nie wiąże pracodawcy, gdyż jego podstawowym obowiązkiem jest zachowanie procedur bezpieczeństwa i higieny pracy.


 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT