Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przedszkola nieferyjnego zatrudniony w niepełnym wymiarze 4/23 chce wybrać urlop wypoczynkowy godzinowy. W jaki sposób obliczyć ile należy mu się urlopu?
Wymiar urlopu nauczyciela to 6 dni (35 dni x 4/23 etatu).
Zgodnie z kodeksem pracy, 1 dzień urlopu to 8 godzin, zatem 6 dni x 8 h = 48 godzin.
Z tej puli należy odejmować za każdy dzień urlopu tyle godzin, ile wynosi obowiązujący nauczyciela dobowy wymiar czasu pracy w danym dniu.
Czas pracy nauczyciela (zajęcia dydaktyczne, inne zajęcia statutowe, dokształcanie) zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo. W opisanym przypadku, przy wymiarze etatu 0,17 (4/23) będzie to 7 godzin.
Z tych 7 godzin, 4 to pensum dydaktyczne i 3 h - pozostałe czynności. W pytaniu nie podano przez ile dni w tygodniu pracuje nauczyciel. Jeżeli całe 4 godziny wykonuje w jednym dniu, to za każdy dzień urlopu nalezy odjąć 7 godzin. W przypadku wykonywania pracy np. w dwa dni w tygodniu po 2 godziny, będzie to odpowiednio 3,5 godziny za każdy dzień.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pani Beata pracownik administracji zatrudniona w szkole na ½ etatu chce złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Pani Beata urodziła córkę 11.01.2015 r. ; od dnia 11.01.2015 r. do 09.01.2016 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim (182 dni), a później na urlopie rodzicielskim (182 dni). Aktualnie chciałaby przejść na urlop wychowawczy. Jak powinien wyglądać prawidłowy wniosek i jakie dokumenty musi dołączyć do wniosku? Jaka jest długość i jakie są zasady udzielania urlopu wychowawczego, czy pracownik musi spełniać jakieś warunki i jakie pracodawca musi załatwiać w związku z tym formalności? A co z urlopem wypoczynkowym jeśli pracownikowi przysługuje jeszcze 6 dni urlopu wypoczynkowego za 2016 r. czy urlop wypoczynkowy należy oddać pracownikowi przed urlopem wychowawczym. Czy w trakcie urlopu wychowawczego pracownik nabywa prawo do urlop wypoczynkowy np. za 2017 r? I czy urlop wychowawczy zaliczamy do pracowniczego stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła Podstawowa... nauczycielka języka niemieckiego poszła na urlop zdrowotny. W szkole jest to drugi, nieobowiazkowy język prowadzony dla wszystkich uczniów.Mamy bardzo bardzo trudną sytuację finansową ,ale nie chcemy całkowicie zrezygnować z prowadzenia zajęć z tego języka. Czy mogę zatrudnić nauczyciela na umowę zlecenie do prowadzenia w zastępstwie języka niemieckiego w naszej szkole. Nauczycielka pracująca w naszym gimnazjum zgodziła się prowadzić te lekcje za niższe uposażenie w ramach umowy zlecenie. Czy to możliwe i zgodne z prawem oświatowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły od kwietnia 2013 roku. Po przeprowadzonej kontroli dokumentacji kadrowej stwierdziłam brak aktów mianowania ( zatrudnienie na podstawie mianowania) w teczkach akt osobowych nauczycieli. Jestem w trakcie przygotowywania brakującej dokumentacji. Czy prawidłowy będzie zapis: Na podstawie art. 11 w związku z art. 10 ust. 1 i 5 oraz art. 13 -15 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela ( Dz. U. z 2006 Nr 97, poz. 674, z póź. zm.) mianuję
Panią/Pana z dniem 15.05.2013 na stanowisko NAUCZYCIELA. ( czy należy tu sprecyzować np. nauczyciela matematyki)
Data 15.05.2013 roku została zakwestionowana przez jednego z nauczycieli gdyż twierdzi on, że jest zatrudniony od np. 1992 r. i zatrudnienie na podstawie mianowania powinno zawierać datę kiedy ten akt powinien być przyznany - zgodnie z posiadaną dokumentacją np. uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego w roku 2005.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel emeryt, który zatrudnił się w innej placówce, ma prawo składać wniosek o świadczenie socjalne w placówce, która była jego ostatnim miejscem pracy? Czy można odmówić przyznania świadczenia, jeśli nauczyciel emeryt nie złożył stosownej dokumentacji do wniosku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozwiązać sprawę wynagrodzenia dla nauczyciela za 3 dniową wycieczkę klasową,czy wyjazd na " Zieloną szkołę"? Jakie są podstawy prawne do tych uregulowań?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe