Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak rozwiązać sprawę wynagrodzenia dla nauczyciela za 3 dniową wycieczkę klasową,czy wyjazd na " Zieloną szkołę"? Jakie są podstawy prawne do tych uregulowań?
Nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za taką ilość godzin, jaką przepracuje każdego dnia jako opiekun na wycieczce. Na szkolnej wycieczce, podczas której nauczyciel w związku z opieką nad uczniami wykonuje statutowe zadania szkoły, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 KN, również na wyjeździe nauczyciela obowiązują normy czasu pracy określone w art. 42 ust. 1 i art. 42c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., czyli w przypadku zatrudnienia na pełen etat 5-dniowy i 40-godzinny czas pracy, zaś w razie zatrudnienia w niepełnym wymiarze zajęć – proporcjonalnie krótszy czas pracy. Oznacza to, że na wycieczce dyrektor powinien zapewnić odpowiednią liczbę opiekunów, aby nauczyciel nie pracował więcej niż 40 godzin tygodniowo, a w razie braku takiej możliwości i przekroczenia czasu pracy przez nauczyciela, zastosowanie mogą mieć regulacje dotyczące ogółu pracowników o pracy, które stanowią że praca ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy jest pracą w godzinach nadliczbowych, za którą należy się wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych - art. 151 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.). Takie stanowisko prezentują sądy (wyrok SR w Gliwicach w sprawie VI P 165/07, https://www.rp.pl/artykul/765468-Platne-godziny-nadliczbowe-dla-nauczyciela-za-zielona-szkole.html) oraz MEN (stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2011 r. w sprawie czasu pracy nauczyciela podczas wycieczki, https://www.rp.pl/artykul/765825-Stanowisko-MEN-z-14-listopada-2011-r—w-sprawie-czasu-pracy-nauczyciela-podczas-wycieczki.html).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi obsługi zatrudnionemu na 1/2 etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące związków zawodowych. Od stycznia tego roku placówka nie ma już pracowników zatrudnionych z KN, wszyscy pracownicy są pracownikami samorządowymi zatrudnionymi na podstawie kodeksu pracy (do końca roku 2013 część była z KN część z KP). Wśród tych pracowników jest prezes ogniska ZNP. Czy teraz dalej dyrektor powinien wyrażać zgodę na zwolnienia tego pracownika od wykonywania obowiązków związanych z zatrudnieniem i jego udział w różnych szkoleniach, zebraniach, spotkaniach związkowych ZNP? Czy jest podstawa prawna nie wyrażania zgody przez dyrektora na wolne płatne dni dla tego pracownika z powodu uczestnictwa w działalności ZNP? Czy jest podstawa prawna na brak takiej zgody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w Szkole Specjalnej Przygotowującej do Pracy w klasie o profilu kulinarnym musi posiadać jakieś dodatkowe kwalifikacje do prowadzenia zajęć przysposabiających do zawodu?
- Czy pracownik niepedagogiczny zatrudniony na czas nieokreślony na pół etatu może wypowiedzieć umowę o pracę, będąc na zwolnieniu lekarskim? Przykładowo ma on zwolnienie od 10 do 20 sierpnia, a 14 sierpnia wręcza pismo z prośbą o zwolnienie. Czy pracodawca musi uznać to pismo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole zatrudniany jest od 2006 roku pracownik w charakterze opiekuna młodzieży dojeżdżającej i pomocy w sekretariacie. Pracuje w pełnym wymiarze godzin na czas określony od września do czerwca. Otrzymuje wynagrodzenie minimalne zgodnie z Regulaminem Wynagradzania Pracowników Samorządowych. Składa się ono tylko z wynagrodzenia zasadniczego (zgodnie z zawartymi umowami o pracę). Pracownik zwrócił się do pracodawcy o wyrównanie i wypłacenie dodatku stażowego za okres od 01.05.2013 r. do 01.05.2016r. Czy takie wyrównanie mu się należy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe