Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel emeryt, który zatrudnił się w innej placówce, ma prawo składać wniosek o świadczenie socjalne w placówce, która była jego ostatnim miejscem pracy? Czy można odmówić przyznania świadczenia, jeśli nauczyciel emeryt nie złożył stosownej dokumentacji do wniosku?
Nauczyciel nie ma takiego prawa. Z ZFŚS w placówce oświatowej korzystają jej pracownicy oraz emeryci – byli pracownicy, w tym nauczyciele (art. 5 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz.U. z 2021 r. poz. 746 oraz art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.). Z dniem podjęcia nowego zatrudnienia emeryt – były pracownik – traci prawo do świadczeń z ZFŚS u poprzedniego pracodawcy, ponieważ może korzystać z działalności socjalnej tylko u aktualnego pracodawcy, a po rozwiązaniu stosunku pracy z nim będzie u niego korzystał z ZFŚS jako emeryt – były pracownik. Jednocześnie taka osoba nie ma prawa korzystania z ZFŚS u obu pracodawców ani nie ma prawa wybrania, u którego z nich będzie pobierać świadczenia socjalne (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 1991 r., I PZP 56/91). Podstawą odmowy przyznania świadczenia jest utrata prawa do korzystania z ZFŚS u byłego pracodawcy z powodu podjęcia nowego zatrudnienia. Z pytania nie wynika natomiast, jakiej ewentualnie „stosownej” dokumentacji nie złożył emeryt, a więc nie można stwierdzić wpływu zaniechania jej przedłożenia na decyzję odmowną.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uprzejmie proszę o pomoc w rozwiązaniu następującej sprawy. Szkoła zatrudnia nauczyciela religii na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Dyrektor szkoły widzi konieczność zmniejszenia wymiaru zatrudnienia do 0,5 etatu. W chwili obecnej, tj. po 31 maja w szkołach feryjnych upłynął już okres wypowiedzenia stosunku pracy. Czy dopuszczalną jest forma zawarcia porozumienia z nauczycielem, w którym określone będą nowe warunki zatrudnienia oraz okres ich obowiązywania, tj. 0,5 etatu na nowy rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy do teczki akt osobowych wystarczy INFORMACJA O PRZEKSZTAŁCENIU UMOWY O PRACĘ W STOSUNEK PRACY NA PODSTAWIE MIANOWANIA o treści: Na podstawie art. 10 ust. 5b w zw. z art. 10 ust. 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2017r., poz. 1189) informuję, że w związku z wystąpieniem wszystkich przesłanek zatrudnienia na podstawie mianowania art. 10 ust. 5a ww. ustawy oraz uzyskaniem stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego w dniu 31 sierpnia 2017r., stosunek pracy z dnia 1 września 2011r. nawiązany na podstawie umowy o pracę, w dniu 1 września 2017r. przekształcił się w stosunek pracy nawiązany na podstawie mianowania. Czy powinno znaleźć się w teczce coś jeszcze ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął pracę w szkole 27 sierpnia 2007 r. Początkowo na stanowisku informatyka, później nauczyciela. Od 1 września 2019 r. otrzymuje dodatek za wysługę lat w wysokości 12% wynagrodzenia zasadniczego. 28 stycznia 2020 r. nauczyciel przedłożył dokumenty potwierdzające jego pracę w gospodarstwie rodziców za okres od 1 lipca 1998 r. (od 16-go roku życia) do 26 sierpnia 2007 r. Dyrektor zaliczył ten okres (9 lat, 1 m-c i 26 dni) do dodatku za wysługę lat i od 1 lutego 2020 r. przyznał nauczycielowi dodatek za wysługę lat w wysokości 20% oraz polecił wypłacić nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Następnie nauczyciel złożył wniosek o wyrównanie dodatku stażowego za okres trzech lat wstecz.
Czy należy wypłacić nauczycielowi wyrównanie dodatku za wysługę lat za 3 lata wstecz, pomimo wykazania tego stażu w chwili obecnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest od 01.10.15 r. na czas określony do 30.06.16 r. na 8/26 etatu (świetlica). Czy prawidłowo będzie jeżeli wyliczę mu, że od 25.06 - do 30.06.16 r. wykorzysta 6 dni urlopu, a za pozostałe 45 dni ( 9 m-c x 5,6 dnia urlopu = 50,4 dni urlopu) wypłacę mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Nauczyciel w czasie ferii przebywał na zwolnieniu lekarskim. Drugie pytanie, czy prawidłowym jest fakt naliczenia w/w nauczycielowi świadczenia urlopowego w wysokości 252,44 zł (przypomnę 9 m-c pracy na 8/26 etatu)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z 30 letnim stażem pracy, znająca procedurę związaną z planowaniem urlopu wypoczynkowego, nie oddała w terminie tj. w grudniu 2016 r. planu urlopu na rok 2017. Od 6 grudnia 2016 do 28 lutego 2017 przebywała na zwolnieniu lekarskim, w tym czasie zgłosiła się z wnioskiem o udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, który został jej udzielony zgodnie z terminem wskazanym przez lekarza tj. od 1 marca do 31 sierpnia 2017 roku. Proszę o udzielenie mi odpowiedzi na pytania: 1. Czy dyrektor może wskazać nauczycielowi termin urlopu wypoczynkowego np. w całości tj. 31 dni zaraz po urlopie zdrowotnym?; 2. Czy musi go nauczyciel wykorzystać do 31 grudnia 2017 r ? Kiedy nie musi?; 3. Czy nauczyciel może zaplanować wykorzystanie urlopu za rok 2017 podając termin w 2018?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe