Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka z 30 letnim stażem pracy, znająca procedurę związaną z planowaniem urlopu wypoczynkowego, nie oddała w terminie tj. w grudniu 2016 r. planu urlopu na rok 2017. Od 6 grudnia 2016 do 28 lutego 2017 przebywała na zwolnieniu lekarskim, w tym czasie zgłosiła się z wnioskiem o udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, który został jej udzielony zgodnie z terminem wskazanym przez lekarza tj. od 1 marca do 31 sierpnia 2017 roku. Proszę o udzielenie mi odpowiedzi na pytania: 1. Czy dyrektor może wskazać nauczycielowi termin urlopu wypoczynkowego np. w całości tj. 31 dni zaraz po urlopie zdrowotnym?; 2. Czy musi go nauczyciel wykorzystać do 31 grudnia 2017 r ? Kiedy nie musi?; 3. Czy nauczyciel może zaplanować wykorzystanie urlopu za rok 2017 podając termin w 2018?
Pracodawca nie może sam decydować o urlopie wypoczynkowym pracowników. Zgodnie z art. 163 § 1 kodeksu pracy, plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami termin urlopu można przesunąć. Przesunięcie terminu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy (art. 164 kp).
Urlop wypoczynkowy co do zasady powinien być więc wykorzystany w danym roku kalendarzowym, w ustalonym terminie. Jeżeli z jakichś powodów urlop nie zostanie wykorzystany (np. choroba pracownika), pracodawca musi udzielić go do 30 września następnego roku (art. 168 kp). Nie można zatem od razu planować wykorzystania urlopu za 2017 rok w 2018.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel otrzymał akt mianowania 31 sierpnia 2022 r. od połowy września uda się na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Czy chcąc ubiegać się o stopień nauczyciela dyplomowanego nauczyciel musi składać jakieś dokumenty od 1 września 2022 r. zanim pójdzie na L4? Na jakich zasadach będzie odbywał staż i ile on będzie trwał?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 04.12.2015 r. nauczyciel dostarczył orzeczenie lekarskie (data wydania: 02.12.2015 r.), w którym lekarz stwierdza konieczność udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w okresie, od 15.12.2015 r. do 14.12.2016 r. Mam uzasadnioną podstawę by sądzić, iż przedstawienie takiego orzeczenia w trakcie trwania semestru jest swoistą złośliwością ze strony nauczyciela, jego reakcją na podjęte przez dyrektora kroki dyscyplinujące, z uwagi na osiągane przez niego niskie wyniki nauczania. Wcześniej nie było żadnych symptomów stanu chorobowego nauczyciela, nie przebywał na zwolnieniach lekarskich itp. W związku z tym zamierzam skorzystać z prawa do odwołania do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, i stąd moje pytanie: Czy do czasu otrzymania odpowiedzi w trybie odwoławczym z wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy nauczyciel kontynuuje pracę w szkole na zajmowanym dotychczas stanowisku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r. na 4/18 etatu, w tym realizuje 1 godzinę rewalidacji lub nauczania indywidualnego. Czy za lipiec i sierpień wynagrodzenie powinno zostać wypłacone z 3/18 czy z 4/18 etatu, czyli razem z godzinami rewalidacji lub nauczania indywidualnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy każdy nauczyciel powinien wypełnić oświadczenie o podstawowym miejscu pracy? Czy pracodawca może żądać takiego oświadczenia? Jaka jest podstawa prawna? Jeżeli tak to, jakie powinny znaleźć się informacje w oświadczeniu (np. od kiedy placówka oświatowa jest głównym miejscem pracy; jaki jest wymiar zatrudnienia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik ma zajęcie komornicze. Czy mogę udzielić mu pożyczki z ZFŚS. Jeżeli tak to jak potrącać ratę spłaty : z wynagrodzenia przed zajęciem czy z tego wynagrodzenia, które zostało do wypłaty po zajęciu komorniczym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe