Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r. na 4/18 etatu, w tym realizuje 1 godzinę rewalidacji lub nauczania indywidualnego. Czy za lipiec i sierpień wynagrodzenie powinno zostać wypłacone z 3/18 czy z 4/18 etatu, czyli razem z godzinami rewalidacji lub nauczania indywidualnego?
Wynagrodzenie powinno uwzględniać godziny rewalidacji lub nauczania indywidualnego, mimo że w czasie wakacji nauczyciel nie prowadzi ani zajęć rewalidacyjnych, ani zajęć nauczania indywidualnego.
Brak podstaw do obniżenia pensum w czasie wakacji
Zgodnie z umową nauczyciel zatrudniony jest na 4/18 etatu do 31 sierpnia 2014 r. Nie można więc dokonać zmiany stosunku pracy, np. zmiany wymiaru czasu pracy, z tego powodu, że w czasie wakacji letnich (w lipcu i sierpniu) nauczyciel nie świadczy pracy.
Nauczyciel nie prowadzi bowiem w czasie urlopu wypoczynkowego żadnych zajęć z uczniami czy zajęć z przedmiotu nauczania, czy nauczania indywidualnego, czy też zajęć rewalidacyjnych. Zatem nie istnieje podstawa prawna do obniżenia nauczycielowi wymiaru pensum z tego tytułu, że w czasie wakacji nie ma godzin rewalidacji lub nauczania indywidualnego.
W trakcie troku szkolnego można zmienić stosunek pracy nauczyciela
Aby zmienić wymiar pensum konieczne byłoby wcześniejsze dokonanie zmian stosunku pracy w trybie przepisów Karty Nauczyciela.
Inna natomiast byłaby sytuacja prawna nauczyciela, gdyby godziny nauczania indywidualnego i zajęć rewalidacyjnych były wykonywane w ramach godzin ponadwymiarowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o odpowiedź czy pracownikowi szkoły, który nie jest nauczycielem i od 01.11. 2015 roku ma przejść na emeryturę a 01.10.2015 roku kończy 24 lata pracy należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy? Na dzień 01.11.2015 roku będzie miał 24 lata i 1 miesiąc stażu pracy.
- Nauczyciel mianowany wygaszanego gimnazjum zatrudniony jest w pełnym wymiarze z uzupełnieniem etatu w innej szkole 3 godziny tygodniowo. Od pierwszego września 2017 r. będzie miał 8 godzin w gimnazjum i 10 w szkole podstawowej. Czy szkoła podstawowa może przenieść nauczyciela dekretem do swojej szkoły z uzupełnieniem etatu w gimnazjum 3 godz. tygodniowo? Zatrudnienie odwrócone ze względu na większą liczbę godzin w szkole podstawowej i proces wygaszania gimnazjum.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor szkoły jest powołany na 5-letnią kadencję do dnia 31.05.2019 r. Od 1 września 2018 roku w szkole zmniejsza się liczba oddziałów do jedenastu i stanowisko wicedyrektora z mocy prawa nie będzie funkcjonowało. Wicedyrektor zostanie w pracy jako nauczyciel z pensum 18/18. Jakie pismo i w jakim terminie przekazać wicedyrektorowi, że nie będzie pełnił już funkcji wicedyrektora od 01.09.2018 r. (odwołanie ze stanowiska/wypowiedzenie czy inne pismo informujące)? Proszę o podanie podstawy prawnej. Czy pismo należy konsultować ze związkami zawodowymi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Moje pytanie dotyczy nauczyciela dyplomowanego (jedyny nauczyciel j. niemieckiego w szkole), dla którego od września nie będę miała godzin (zmiany w planach nauczania), nie wchodzi też w grę zmniejszenie wymiaru godzin(nie ma pół etatu). Nauczyciel chce uniknąć zwolnienia i powiedzmy w kwietniu skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. Wraca w kwietniu następnego roku, sytuacja się nie zmienia(wygaszanie przedmiotu). Co może zrobić dyrektor? Czego może spodziewać się nauczyciel?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 15 września zatrudniłam nauczyciela języka angielskiego na czas określony. Jest to jego pierwsza praca, natomiast 26 października przyniósł wypowiedzenie. Na jakiej podstawie rozwiązać z nim stosunek pracy Karta Nauczyciela czy Kodeksu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe