Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W szkole publicznej nauczycieli zatrudnia się na podstawie Karty Nauczyciela lub w szczególnych przypadkach na podstawie kodeksu pracy za zgodą organu nadzoru pedagogicznego (w...

PORADA PRAWNA

02 sierpnia 2015 Kadry

Szkoła Podstawowa... nauczycielka języka niemieckiego poszła na urlop zdrowotny. W szkole jest to drugi, nieobowiazkowy język prowadzony dla wszystkich uczniów.Mamy bardzo bardzo trudną sytuację finansową ,ale nie chcemy całkowicie zrezygnować z prowadzenia zajęć z tego języka. Czy mogę zatrudnić nauczyciela na umowę zlecenie do prowadzenia w zastępstwie języka niemieckiego w naszej szkole. Nauczycielka pracująca w naszym gimnazjum zgodziła się prowadzić te lekcje za niższe uposażenie w ramach umowy zlecenie. Czy to możliwe i zgodne z prawem oświatowym?

W szkole publicznej nauczycieli zatrudnia się na podstawie Karty Nauczyciela lub w szczególnych przypadkach na podstawie kodeksu pracy za zgodą organu nadzoru pedagogicznego (w przypadku osoby niebędącej nauczycielem).

W pierwszym przypadku jest to zatrudnienie na umowę o pracę lub poprzez mianowanie, w drugim przypadku - umowa o pracę. Co więcej - Karta Nauczyciela reguluje kwestię zatrudnienia nauczyciela w przypadku potrzeby zastępstwa, wskazując zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę na czas określony (art. 10 ust. 7). Prowadzenie zajęć w ramach zastępstwa może równiez nastąpić w formie godzin ponadwymiarowych przydzielonych innym zatrudnionym nauczycielom.

Na prowadzenie dodatkowych zajęć, nieposiadających podstawy programowej, możnaby zawrzeć umowę zlecenie pod warunkiem, ze wykonywana praca byłaby rodzajowo inna niż wykonywana w ramach stosunku pracy oraz nie wypełniałaby przesłanek stosunku pracy - definicja z art. 22 § 1 KP:

"Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem."

W opisanym przypadku powyzsze rozwiązanie nie wydaje się prawidłowe. Nauczyciel miałby prowadzić wprawdzie nieobowiązkowe ale jednak lekcje, które zapewne zostały ujęte w szkolnym planie nauczania, pod kierownictwem dyrektora oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym.

 

 

 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT