Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaką dokumentację należy przygotować, gdy zmniejszamy liczbę godzin pracy nauczycielce zatrudnionej na pełen etat na podstawie mianowania np. do 15/18 etatu (wynika to ze zmniejszenia liczby oddziałów)? Czy w związku z tym umowa tej nauczycielki przekształci się w umowę na czas nieokreślony na podstawie ustawy Karty Nauczyciela? Czy dyrektor powinien wydać tej osobie świadectwo pracy i w razie woli tego nauczyciela na pracę na 15/18 etatu zawrzeć z nim umowę na czas nieokreślony? Czy należy się odprawa? Czy należy zmienić zapis umowy w SIO? Jaka umowa jest korzystniejsza dla nauczyciela z mianowania, czy umowa na czas nieokreślony? Ta Pani skończyła 56 lat 14 listopada 2019 r. Czy w związku z umową zawartą z mianowania obejmuje ją okres ochronny przedemerytalny? Czy nauczycielki, które np. skończyły 56 lat 14 listopada 2019 r. i mają umowy na czas nieokreślony mają taką ochronę przedemerytalną?
Nauczyciele nie podlegają pod ochronę wypowiedzenia umowy o pracę w okresie 4 lat przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.
Jednakże w sytuacji opisanej w pytaniu należy zastosować instytucję o której mowa w art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela (ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r., tj. Dz. U. 2019, poz. 2215). Zgodnie z tym przepisem: Zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być – za zgodą nauczyciela – stosowana również w wypadku, gdy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole. W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20.
Procedura winna wyglądać następująco:
1) Z uwagi na zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby wymiaru pensum nauczyciela mianowanego należy przedstawić mu dokument informującym o zmniejszeniu pensum,
2) W przypadku zgody nauczyciela mianowanego, zmienia mu się warunki pracy, NAUCZYCIEL NIE TRACI podstawy zatrudnienia jakim jest mianowanie, pomimo braku pełnego pensum,
3) W przypadku, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody, należy rozwiązać z nim stosunek pracy, w drodze wypowiedzenia mianowania na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 KN. W tym przypadku przysługuje odprawa sześciomiesięczna.
4) Nauczyciel może również po otrzymaniu wypowiedzenia złożyć wniosek o przejście w stan nieczynny. W takim wypadku wypowiedzenie jest bezskuteczne- art. 20 ust. 5 c KN.
Silniejszą formą zatrudnienia jest mianowanie, niż umowa o pracę na czas nieokreślony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektorowi i jego zastępcy należałoby obniżyć wymiar czasu pracy za święto przypadające w sobotę, np 6 stycznia 2018r.?
- 1. Czy pracownikom niepedagogicznym, tj. sprzątaczkom poradni psychologiczno-pedagogicznej można wprowadzić zadaniowy czas pracy w okresie epidemii koronawirusa? W Regulaminie pracy nie mamy zapisu o takim systemie czasu pracy.
W jaki sposób należałoby to zrobić, tj. czy może być to w formie porozumień z pracownikami?
Co powinno zawierać takie porozumienie? Czy należy określić/wymienić zadania do wykonania?
2. Czy pracownikowi, którego małżonek pracuje zdalnie w domu może skorzystać ze specjalnego zasiłku opiekuńczego w czasie pandemii koronawirusa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek na obecnym etapie pisania arkusza organizacyjnego przesyłać do kuratorium nadgodziny z przedmiotów, umieszczając je na wakatach w kontekście wolnych stanowisk pracy? Jaki minimalny wymiar godzinowy rozumie się przez pojęcie stanowiska pracy w odniesieniu do Ustawy o Systemie Oświaty? Czy jest to cały etat z danego przedmiotu, czy minimum pół etatu, czy też każda wolna godzina, która jest ponadetatowa w arkuszu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie który z poniższych przykładów jest prawidłowy dla wyliczenia urlopu dla pracownika:
zatrudnionego na 3/4 etatu ( 6 godz. dziennie)przysługujący wymiar urlopu wynikający ze stażu pracy 26 dni
1. pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu x 6 godzin = 156 godzin w roku kalendarzowym urlop udzielany w dniach, wobec powyższego pracownik wykorzystał j.w.
2. przysługujący urlop 20 dni x 8 godz. = 160 godzin w roku kalendarzowym urlop udzielany w godzinach wobec powyższego pracownik wykorzystał 26 dni x 6 godzin (26 x 6 = 156 ), pozostało 4 godziny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi, który przepracował 35 lat pracy należy się odprawa emerytalna i w jakiej wysokości?Zaznaczam, że pracownik ten ma zamiar odejść na rentę chorobową!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe