Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Poradnia psychologiczno – pedagogiczna nie należy do kręgu przedsiębiorców uprawnionych do wprowadzenia systemu zadaniowego czasu pracy na podstawie art. 15x ustawy z 2...

PORADA PRAWNA

23 kwietnia 2020 Kadry

1. Czy pracownikom niepedagogicznym, tj. sprzątaczkom poradni psychologiczno-pedagogicznej można wprowadzić zadaniowy czas pracy w okresie epidemii koronawirusa? W Regulaminie pracy nie mamy zapisu o takim systemie czasu pracy. W jaki sposób należałoby to zrobić, tj. czy może być to w formie porozumień z pracownikami? Co powinno zawierać takie porozumienie? Czy należy określić/wymienić zadania do wykonania? 2. Czy pracownikowi, którego małżonek pracuje zdalnie w domu może skorzystać ze specjalnego zasiłku opiekuńczego w czasie pandemii koronawirusa?

Poradnia psychologiczno – pedagogiczna nie należy do kręgu przedsiębiorców uprawnionych do wprowadzenia systemu zadaniowego czasu pracy na podstawie art. 15x ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 374 ze zm. System zadaniowego czasu pracy obejmuje jedynie stanowiska wymienione w regulaminie pracy, a więc jeśli nie został wewnętrznie uregulowany dla określonych stanowisk niepedagogicznych, należy zmienić regulamin pracy, aby takim systemem objąć pracowników (art. 1041 § 1 pkt 2, art. 140 w zw. z art. 150 § 1 KP). Niewystarczające będzie zawarcie porozumienia z pracownikami bez nowelizacji regulaminu pracy.
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny (art. 34 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U. z 2019 r., poz. 645 ze zm.). Rodzic wykonujący pracę zdalnie jest obecny w pracy, a więc nie może w tym samym czasie opiekować się dzieckiem; praca zdalna nie wyłącza więc prawa małżonka do zasiłku opiekuńczego.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT