Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy pracownikom niepedagogicznym, tj. sprzątaczkom poradni psychologiczno-pedagogicznej można wprowadzić zadaniowy czas pracy w okresie epidemii koronawirusa? W Regulaminie pracy nie mamy zapisu o takim systemie czasu pracy. W jaki sposób należałoby to zrobić, tj. czy może być to w formie porozumień z pracownikami? Co powinno zawierać takie porozumienie? Czy należy określić/wymienić zadania do wykonania? 2. Czy pracownikowi, którego małżonek pracuje zdalnie w domu może skorzystać ze specjalnego zasiłku opiekuńczego w czasie pandemii koronawirusa?
Poradnia psychologiczno – pedagogiczna nie należy do kręgu przedsiębiorców uprawnionych do wprowadzenia systemu zadaniowego czasu pracy na podstawie art. 15x ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 374 ze zm. System zadaniowego czasu pracy obejmuje jedynie stanowiska wymienione w regulaminie pracy, a więc jeśli nie został wewnętrznie uregulowany dla określonych stanowisk niepedagogicznych, należy zmienić regulamin pracy, aby takim systemem objąć pracowników (art. 1041 § 1 pkt 2, art. 140 w zw. z art. 150 § 1 KP). Niewystarczające będzie zawarcie porozumienia z pracownikami bez nowelizacji regulaminu pracy.
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny (art. 34 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U. z 2019 r., poz. 645 ze zm.). Rodzic wykonujący pracę zdalnie jest obecny w pracy, a więc nie może w tym samym czasie opiekować się dzieckiem; praca zdalna nie wyłącza więc prawa małżonka do zasiłku opiekuńczego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mojej wicedyrektor powołanie do pełnienia funkcji wicedyrektora kończy się 31.08.2015 roku. Nie planuję zmiany wicedyrektora i myślę o przedłużeniu sprawowania przez nią tej funkcji. Czy mam wobec tego wdrożyć od nowa procedury i zasięgnąć opinii rady pedagogicznej i organu prowadzącego? Stosowne pozytywne opinie oba organy wydały w 2010 r. Czy może poprosić radę pedagogiczną o wotum zaufania i dopiero wtedy napisać przedłużenie funkcji wicedyrektorowi?
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.09.2017 r. do 31.08.2018 r. - ile dni urlopu wypoczynkowego należy się po powrocie wg nowych przepisów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który podjął studia podyplomowe przysługuje urlop szkoleniowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od listopada uczeń otrzymał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Uczeń ma upośledzenie lekkie. Do rewalidacji zalecono usprawnianie mowy i ruchowe. Czy logopeda i nauczyciel w-f-u ze skończoną gimnastyką korekcyjną, nauczyciele dyplomowani, mogą prowadzić zajęcia rewalidacyjne z uczniem? Czy należy im wypłacić wynagrodzenie jako dyplomowanym czy stażyście?
- Jak i gdzie w świadectwie pracy należy wykazać następujące zwolnienia pracownika:
• zwolnienie lekarskie w okresie 15.07–15.07.2021,
• zwolnienie lekarskie na dziecko w okresach: 06.07–07.07.2021, 18–20.05.2021, 21–25.05.2021;
• dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 przedszkola w okresie 29.03–09.04.2021.
Wydaje mi się, że ad 1 należy wpisać w świadectwie pracy w pkt 4 – 4, podając 1 dzień, a ad 2 i 3 – wpisuje się w pkt 4 – 10, podając okresy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe