Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły ma obowiązek na obecnym etapie pisania arkusza organizacyjnego przesyłać do kuratorium nadgodziny z przedmiotów, umieszczając je na wakatach w kontekście wolnych stanowisk pracy? Jaki minimalny wymiar godzinowy rozumie się przez pojęcie stanowiska pracy w odniesieniu do Ustawy o Systemie Oświaty? Czy jest to cały etat z danego przedmiotu, czy minimum pół etatu, czy też każda wolna godzina, która jest ponadetatowa w arkuszu?
Przepisy prawa oświatowego nie zabraniają przydzielania godzin ponadwymiarowych w projekcie organizacyjnym na rok szkolny 2017/2018. Nie ma zatem nakazu wykazywania ich jako vacat.
Na podstawie art. 224 ustawy z 14.12.2016 r. wprowadzającej ustawę Prawo oświatowe, w okresie do dnia 31 sierpnia 2023 r. dyrektor szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego zobowiązany jest do informowania kuratora oświaty sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli.
Wolne stanowisko szkoła posiada wówczas, gdy po przydzieleniu nauczycielom godzin (wraz z ponadwymiarowymi), powstanie vacat albo gdy wyniknie potrzeba zastępstwa za nieobecnego nauczyciela. Dyrektor będzie musiał poinformować kuratora oświaty o takich przypadkach, podając stanowisko, wymiar etatu (liczbę wolnych godzin) i proponowany okres zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy otrzymał pismo o ograniczeniu zatrudnienia w roku szkolnym 2016/2017. Nauczyciel ten nie wyraził zgody na ograniczenie zatrudnienia. W międzyczasie zaistniały okoliczności z których dyrektor wyciągnął wniosek o możliwości przyznania temu nauczycielowi pełnego etatu. Czy mając na uwadze pismo o ograniczeniu zatrudnienia i brak zgody nauczyciela dyrektor może nie wypowiedzieć umowy i poinformować go o planowanym przydzieleniu mu pełnego etatu w roku szkolnym 2016/2017 (anulując w ten sposób zapowiedź wypowiedzenia umowy w przypadku braku zgody nauczyciela na ograniczenie zatrudnienia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek za pracę z uczniem upośledzonym ? Proszę podać podstawę prawną.
- Muszę zatrudnić do 2 uczniów klasy I nauczycieli specjalistów. Jeden do dziecka z wadą słuchu - tyflopedagog, a drugi do dziecka autystycznego. Na każdego z uczniów mam po 2 godziny. Zajęcia będą się odbywać w szkole. Z jakiego pensum mam sporządzić umowę (2/18 czy 2/22)? Czy tym nauczycielom należy się dodatek trudnościowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z trzydziestoletnim stażem pracy, zatrudniony w szkole publicznej na podstawie kodeksu pracy prowadzonej przez stowarzyszenie może ubiegać się o chorobę zawodową? (26 lat pracował w szkole prowadzonej przez gminę a od 4 lat pracuje w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie). Gdyby uzyskał opinię lekarską o stwierdzeniu choroby zawodowej , to czy należy mu się z tego tytułu dodatkowe świadczenie finansowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z dwudziestoletnim stażem pracy obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Wiem, że po tym urlopie będzie się starać o urlop dla poratowania zdrowia. Czy dyrektor szkoły, ze względu na oszczędności budżetowe, może odmówić takiego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe