Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nie. Dyrektor nie może odmówić udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli orzeczenie lekarskie wskazuje taką potrzebę.  Przepisy Karty Nauczyciela...

PORADA PRAWNA

21 listopada 2012 Kadry

Nauczycielka z dwudziestoletnim stażem pracy obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Wiem, że po tym urlopie będzie się starać o urlop dla poratowania zdrowia. Czy dyrektor szkoły, ze względu na oszczędności budżetowe, może odmówić takiego urlopu?

Nie. Dyrektor nie może odmówić udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli orzeczenie lekarskie wskazuje taką potrzebę.  

Przepisy Karty Nauczyciela nie dają dyrektorowi możliwości udzielenia urlopu bądź nieudzielenia. Jeżeli nauczyciel przyniesie od lekarza stosowne orzeczenie, urlopu należy udzielić.

 

Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2. 

 

Zwłaszcza kwestie finansowe nie mogą być powodem nieudzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Jedynie w przypadku niespełnienia przez nauczyciela warunków określonych w powyższym artykule, tj. zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony oraz co najmniej siedmioletni staż pracy w szkole, można odmówić udzielenia urlopu. Poza tym dyrektor ma możliwość odwołania się od wydanego orzeczenia lekarskiego, zgodnie z przepisami ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.

 

§ 4. 1. Nauczyciel lub dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem.

2. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia.

 


 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT