Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy organ prowadzący szkołę ma prawo wezwać w trybie natychmiastowym dyrektora i wicedyrektorów do swojej siedziby, nie uwzględniając faktu, że aktualnie prowadzą zajęcia z uczniami i jednocześnie szkoła pozostaje bez nadzoru. Nadmieniam, że nie było powodów do takiego wezwania. Czy dyrektor mógł odmówić i żądać ustalenia godziny, która nie kolidowałaby z zajęciami prowadzonymi zgodnie z planem lekcji.
Fakt, że w czasie spotkania z organem prowadzącym dyrektor szkoły powinien prowadzić zajęcia w szkole, może być powodem do wnioskowania o ustalenie innego terminu spotkania, co w przypadku niezbyt pilnych spraw, powinno być przez organ prowadzący uwzględnione. Skoro jednak organ prowadzący, mimo to, zdecydował się na pilne wezwanie dyrekcji szkoły do swojej siedziby, to z pewnością, w jego przekonaniu, były ku temu ważne powody (podobnie jest w przypadku narad dyrektorów - zdarza się, że kolidują z ich planem lekcji).
W pytaniu zaproponowanym rozwiązaniem jest odmowa i żądanie ustalenia innego terminu. Należy pamiętać, że zadania dyrektora szkoły, w większości przypadków, są powiązane z organem prowadzącym - w przepisach oświatowych wyrażane to jest słowami "za zgodą", "w porozumieniu", a więc nastawione są na współpracę. Z kolei w zakresie prawa pracy, organ prowadzący wykonuje w stosunku do dyrektora szkoły zadania pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mamy pracownika, który jest zatrudniony w placówce od 01.01.2017 r. na stanowisku pomoc administracyjna. Jest to osoba bardzo kompetentna, doskonale znająca i realizująca swoje obowiązki. W placówce ogłoszono konkurs na stanowisko urzędnicze i ta pracownica przystąpiła do tego konkursu. Konkurs wygrała i teraz powstaje pytanie czy koniecznie powinna przechodzić służbę przygotowawczą czy może dyrektor zwolnić pracownika z tej służby zgodnie z art 19 U 5 ustawy o pracownikach samorządowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komu przydzielić zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Chodzi o zajęcia dla ucznia zagrożonego niedostosowaniem społecznym (ma w orzeczeniu zalecone zajęcia rewalidacyjne, które ma prowadzić socjoterapeuta - nie ma takiego specjalisty w szkole.) Kto ma prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne przewidziane w nowym prawie oświatowym?
- Szkoła organizuje zajęcia z wychowania fizycznego na basenie. W zajęciach uczestniczy 22 uczniów. Mam pytanie, czy zgodne z prawem jest gdy obok nauczyciela wf zajęcia prowadzi pracownik pływalni z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy w takim przypadku trzeba podpisać stosowne porozumienie z pływalnią. Czy są przepisy określające liczbe uczniów którzy moga uczestniczyć w zajęciach na basenie pod opieką jednego nauczyciela?
- Pracownik administracji pracujący w szkole 27 lat przeszedł operację. Złożył dokumenty do MOPR i uzyskał orzeczenie i kartę o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym na 1 rok.
Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z dostarczeniem orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności?
Proszę o informację nt. urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik i od kiedy powinien mieć zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego. Czy jeśli decyzję otrzymał 15.07.2024 r. to zwiększony wymiar należny jest mu teraz? Co w sytuacji jeśli stopień niepełnosprawności zostanie po roku zniesiony? Co z urlopem jak to przeliczyć?
Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację na temat sposobu ustalania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe dla nauczycieli w następujących okresach np.: okres świąt Bożego Narodzenia i związanych z tym dni wolnych oraz dni ustawowo wolnych dla wszystkich grup zawodowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe