Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jakim przypadku będzie przysługiwać nagroda jubileuszowa pracownikowi niepedagogicznemu? Pracownik został zatrudniony na zastępstwo. W momencie zatrudnienia obliczono, że przepracował 25 lat i 2 miesiące. W przestawionych przez niego dokumentach nie ma żadnych informacji o wypłaceniu nagrody jubileuszowej. Czy w takim przypadku należy wypłacić nagrodę jubileuszowa w momencie zatrudnienia, czy dopiero po 5 latach tj. za 30 lat pracy (zgodnie z regulaminem wynagradzania).
Pracownikowi należy wypłacić nagrodę jubileuszową w momencie zatrudnienia. Jest on uprawniony do nagrody za przepracowanie 25 lat pracy.
Pracownik niepedagogiczny jest uprawniony do nagrody jubileuszowej
Pracownik niepedagogiczny szkoły to pracownik samorządowy uprawniony do nagrody jubileuszowej na podstawie przepisów ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.). Zgodnie z art. 38 ust. 2 u.p.s. nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikowi samorządowemu po upływie odpowiednio 20, 25, 30, 35, 40, 45 lat pracy.
Pracownik nabywa prawo do nagrody w dniu zatrudnienia
Pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe. Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez pracownika samorządowego prawa do tej nagrody. W opisanym przypadku w dniu zatrudnienia.
Warunki ustalania prawa do nagrody jubileuszowej i jej wypłacania określa rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Pracownikowi uprawnionemu do dwóch lub więcej nagród wypłaca się nagrodę najwyższą
W sytuacji, gdy pracownik w dniu, w którym udokumentował swoje prawo do nagrody jubileuszowej nabył prawo do dwóch lub więcej nagród - wypłaca się mu nagrodę najwyższą (§ 8 ust. 9 rozporządzenia).
W przypadku, gdy pracownik w dniu, w którym udokumentował swoje prawo do nagrody jubileuszowej, ma okres zatrudnienia wraz z innymi okresami wliczanymi do tego okresu – dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej – różnicę między kwotą nagrody wyższej, a kwotą nagrody niższej (§ 8 ust. 10 rozporządzenia).
Pracownikowi należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy
W opisanym stanie faktycznym jednak taka sytuacja nie występuję. Pracownik bowiem prawo do nagrody za 30 lat nabędzie dopiero po ponad 4 latach pracy (a nie w ciągu 12 miesięcy). Oznacza to również, że należy wypłacić nagrodę za 25 lat – nagrodę najwyższą, jeżeli nabył prawo do dwóch lub więcej nagród.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od września 2018 r. w przedszkolu niepublicznym mogę zatrudnić logopedę, rehabilitanta i psychologa na umowę zlecenie? Osoby te są zatrudnione w pełnym wymiarze w placówkach publicznych (państwowych).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka pracuje w placówce niecały rok. Posiada stopień nauczyciela kontraktowego, czy przed podjęciem stażu na nauczyciela mianowanego (po upływie dwóch lat od uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, który uzyskała w placówce, w której poprzednio pracowała) musi pracować dwa lata w jednej placówce, czy też liczy się staż ogólny?
- Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu wątpliwości przy ustalaniu kwalifikacji nauczyciela. Ukończone studia wyższe magisterskie, kierunek pedagogika w zakresie pedagogiki religijnej i katechetyki oraz pedagogiki społeczno-opiekuńczej, tytuł magistra pedagogiki. Czy zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami można zatrudnić na stanowisku pedagoga w szkole podstawowej?
- W ostatnich latach w szkole były oddziały przedszkolne oraz oddział przygotowania przedszkolnego tzw. zerówka. W następnym roku szkolnym została utworzona grupa dzieci 6-letnich jako zerówka, ale w tym jest 5 dzieci 5-letnich. Nie ma przedszkola. Nauczycielkę zatrudniam jako pracownika feryjnego (który ma 56 dni urlopu), czy nieferyjnego (35 dni urlopu)? Jak ma działać oddział zerówki podczas ferii i wakacji, jak przedszkole czy szkoła? Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele zapewniają opiekę uczniom w soboty w związku z konkursami kuratoryjnymi. Czy za godziny poświęcone na opiekę nad uczniami w sobotę należy się nauczycielowi dzień wolny, czy wolne godziny? Jeśli dzień wolny – czy powinien to być dzień wybrany przez nauczyciela, czy wskazany przez dyrektora? Czy dyrektor powinien zaplanować płatne zastępstwa za nauczyciela, który zwraca się z prośbą o udzielenie płatnego dnia wolnego w zamian za godziny poświęcone na opiekę nad uczniem w sobotę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe