Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu wątpliwości przy ustalaniu kwalifikacji nauczyciela. Ukończone studia wyższe magisterskie, kierunek pedagogika w zakresie pedagogiki religijnej i katechetyki oraz pedagogiki społeczno-opiekuńczej, tytuł magistra pedagogiki. Czy zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami można zatrudnić na stanowisku pedagoga w szkole podstawowej?
Zgodnie z § 20.2 Rozporządzenia z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji (...), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-pedagoga w szkołach podstawowych posiada osoba, która ukończyła:
1) studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
3) studia pierwszego stopnia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
4) studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Studia z pedagogiki w zakresie pedagogiki religijnej i katechetyki nie dają kwalifikacji do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego. Pedagogika społeczno-opiekuńcza - tak. Z pytania nie wynika dokładnie, czy nauczyciel ukończył dwa kierunki czy też jest to jeden kierunek łączony. Jeżeli jest to jeden kierunek, to dyrektor po przeanalizowaniu suplementu do dyplomu, wpisów w indeksie itp. może podjąć decyzję, czy nauczyciel posiada odpowiednią wiedzę do prowadzenia zajęć pedagoga.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka od 21 grudnia 2017 roku do dnia porodu tj. 14 czerwca 2018 roku przebywała na zwolnieniu lekarskim. W dniu 14 czerwca 2018 roku został jej udzielony urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni tj. do dnia 31 października 2018 roku. Bezpośrednia po urlopie macierzyńskim tj. od 01 listopada 2018 roku zgodnie z wnioskiem nauczycielki został jej udzielony urlop rodzicielski do dnia 12 czerwca 2019 roku. Reasumując : nauczycielka w 2018 roku nie świadczyła prac żadnego dnia, czy należy nauczycielce wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2018 rok, tzw. "13 pensję"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy przysługuje urlop pracownikowi technicznemu, który jest zatrudniony w okresie od 01.IX.2011 r. na czas określony - zasiłek chorobowy i urlop macierzyński. Pracownik ma 0 stażu, odbywał tylko praktyki.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dot. prawidłowego wzoru na obliczenie świadczenia urlopowego nauczyciela, który był zatrudniony na 12/18 od 01.09.2023 do 31.12.2023 i od 01.01.2024 do 12.0312024 - 18/18. Bardzo proszę o podanie w/w/ wzoru.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy kwestii zaświadczenia o niekaralności, czy w przypadku ponownego zatrudnienia w tej samej szkole jest niezbędne doniesienie zaświadczenia o niekaralności: 1. brak przerwy w zatrudnieniu, jest rozwiązanie stosunku pracy 31.08.2014r i nawiązanie 01.09.2014r.; 2. przerwa w zatrudnieniu 5 dni; 3. przerwa w zatrudnieniu 2 miesiące.
- Nauczycielka zrobiła awans na stopień mianowany 31 sierpnia. Akt nadania przyniosła 12 października, czy dyrektor powinien tej nauczycielce dać do teczki akt osobowej informację o przekształceniu umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania od 12 października czy 1 września (nauczycielka ta spełnia wszystkie przesłanki, by przekształcić jej umowę)? Data wpływu do księgi pism przychodzących jest faktyczna z oddaniem urzędu, czyli 12 października, wtedy kiedy przyniosła do dyrektora.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe