Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W ostatnich latach w szkole były oddziały przedszkolne oraz oddział przygotowania przedszkolnego tzw. zerówka. W następnym roku szkolnym została utworzona grupa dzieci 6-letnich jako zerówka, ale w tym jest 5 dzieci 5-letnich. Nie ma przedszkola. Nauczycielkę zatrudniam jako pracownika feryjnego (który ma 56 dni urlopu), czy nieferyjnego (35 dni urlopu)? Jak ma działać oddział zerówki podczas ferii i wakacji, jak przedszkole czy szkoła? Proszę o podstawę prawną.
Przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe posługują się terminem „przedszkole” i „oddział przedszkolny”. W świetle art. 2 u.p.o. system oświaty obejmuje m.in. przedszkola oraz szkoły z oddziałami przedszkolnymi. Z kolei na podstawie art. 31 ust. 1 zd. drugie u.p.o. wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.
Umiejscowienie oddziału przedszkolnego w szkole nie powoduje wejścia oddziału w struktury organizacyjnej szkoły. Na podstawie art. 95 u.p.o. struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I-VIII, a w przypadku szkoły podstawowej dla dorosłych – klasy VII i VIII.
W świetle § 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców. Do oddziału przedszkolnego należy stosować przepisy regulujące działalność przedszkoli, skoro wychowania przedszkolne jest realizowane w przedszkolu jak i w oddziale przedszkolnym. Wynika to bezpośrednio z § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej: przepisy § 5 ust. 1, § 6 ust. 1-4, § 9 i § 12 stosuje się do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, z tym że kompetencje i zadania dyrektora przedszkola wykonuje dyrektor szkoły podstawowej, w której zorganizowano oddział przedszkolny.
Jeżeli zatem oddział przedszkolny funkcjonuje cały rok szkolny, to w rezultacie w oddziale przedszkolnym funkcjonującym w szkole nie ma takiej organizacji pracy jak w szkole. W organizacji oddziału przedszkolnego nie są przewidziane ferie zimowe i letnie, a w konsekwencji zalicza się je do tzw. placówek nieferyjnych. Oznacza to, że w oddziale przedszkolnym nauczyciel jest zatrudniony z wymiarem urlopu 35 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaki dokument powinna przedstawić dyrektorowi pracownica, która podejmuje pracę po zakończonym pobieraniu zasiłku macierzyńskiego? Wcześniejsza umowa uległa rozwiązaniu z dniem porodu, była to umowa na czas określony, przedłużona do dnia porodu. Pracownica za ten okres ma świadectwo pracy. Chyba do stażu pracy powinnam jej wliczyć nie tylko okres wskazany na świadectwie, ale też okres pobierania zasiłku, stąd moje pytanie o to, jakich dokumentów się domagać?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 2 maja dostał wynagrodzenie z góry za maj. W dniach 1-3 maja przebywał w szpitalu, gdzie zmarł. Za te trzy dni zostanie naliczony zasiłek, ale czy robić korektę wynagrodzenia za te dni? Wynagrodzenie zostało już wypłacone i wchodzi do masy spadkowej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy gmina musi się zgodzić na zatrudnienie w szkole podstawowej logopedy, jeśli są dzieci, które trzeba objąć zajęciami logopedycznymi? Ilu uczniów może być w grupie na tych 45 minutowych zajęciach ?
- Mam nauczyciela zatrudnionego od 01.09.1999 do 31.08.2013, a potem od 01.03.2014 do 27.06.2014, później od 01.09.2014 do nadal. Jak liczyć staż pracy takiego n-la. Jaki staż powinna podać w aneksie do arkusza organizacyjnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy posiadający umowę na czas nieokreślony pracujący obecnie na pełnym etacie 25/25 w przyszłym roku będzie miał tylko 22/25. Jaki dokument można wręczyć takiemu nauczycielowi? Proszę o pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe