Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciele zapewniają opiekę uczniom w soboty w związku z konkursami kuratoryjnymi. Czy za godziny poświęcone na opiekę nad uczniami w sobotę należy się nauczycielowi dzień wolny, czy wolne godziny? Jeśli dzień wolny – czy powinien to być dzień wybrany przez nauczyciela, czy wskazany przez dyrektora? Czy dyrektor powinien zaplanować płatne zastępstwa za nauczyciela, który zwraca się z prośbą o udzielenie płatnego dnia wolnego w zamian za godziny poświęcone na opiekę nad uczniem w sobotę?
Za świadczenie pracy w dzień od niej wolny, czyli np. opiekę nad uczniami w sobotę, dyrektor jest zobowiązany udzielić nauczycielowi płatnego dnia wolnego lub rekompensaty w postaci wynagrodzenia. Decyzję, kiedy oddać wolne, podejmuje dyrektor w uzgodnieniu z zainteresowanym.Zgodnie z art. 42 ust. 1 oraz art. 42c ust. 1-2 Karty Nauczycela (dalej: KN) czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień rozłożonych na 5 dni pracy.
Za świadczenie pracy w dzień wolny od pracy należy się inny dzień wolny
Stosownie do treści art. 42c ust. 3 i 4 KN za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach (podkreślić należy, że to sformułowanie oznacza wyjątkowość, a nie regułę) KN dopuszcza zamiast udzielenia dnia wolnego wypłacenie nauczycielowi odrębnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie powyższe przysługuje za każdą godzinę pracy i jest obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.
Za świadczenie pracy w dzień świąteczny należy się nauczycielowi dzień wolny
Natomiast w sytuacji, gdy w którykolwiek z 5 dni pracy nauczyciela przypadnie święto i nauczyciel w tym dniu wykonuje pracę, powinien być mu udzielony inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego powinno mu zostać wypłacone wynagrodzenie ze 100% dodatkiem.
Tylko wyjątkowe okoliczności uprawniają do świadczenia pracy w dzień wolny od pracy
Powyższa zasada dotycząca udzielania wolnego za prace w dniu wolnym od pracy znajduje zastosowanie tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak udział nauczyciela jako opiekuna w konkursie kuratoryjnym, turnieju międzyszkolnym, olimpiadzie lub innej imprezie, która z uwagi np. na swój duży zasięg nie może być zorganizowana w terminie przypadającym od poniedziałku do piątku.
Z obowiązku świadczenia pracy w dzień wolny od pracy powinno się zwalniać nauczycieli feryjnych
Nauczyciel szkoły feryjnej nie może być przez pracodawcę zobowiązany do realizowania zadań w związku z wykonywanymi obowiązkami w ramach zawartego stosunku pracy w soboty i niedziele.
Jak wynika z praktyki nauczyciel szkoły feryjnej z uwagi na 5-dniowy tydzień pracy szkoły nie ma bowiem faktycznej możliwości odebrania dnia wolnego w innym terminie bez uszczerbku dla szkoły i uczniów.
Jeżeli jednak taka sytuacja ma miejsce można, najlepiej po uzgodnieniu z nauczycielem, ale też z punktu widzenia organizacji pracy szkoły, oddać mu dzień wolny przypadający w dni jego pracy (od poniedziałku do piątku).
Na czas płatnego dnia wolnego za pracę nauczyciela w sobotę dyrektor jest zobowiązany zapewnić zastępstwo, które z zasady zawsze jest odpłatne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona jest w wymiarze 4/18, pracująca w jednym dniu tygodnia bierze ślub. Ile dni urlopu należny się jej w mojej szkole, jeśli pracuje ona także w innej szkole? Czy powinnam udzielić 1 czy 2 dni urlopu okolicznościowego?
z poważaniem
Anna Żytkiewicz
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany (przedszkole) odchodzi z dniem 1.09.2018 r. na świadczenie kompensacyjne. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli jest przerwa między zawartymi umowami na czas określony powyżej miesiąca (pomoc nauczyciela pracuje od 1.09.2017 do 30.06.2018, 1.09.2018 do 30.06.2019, 1.09.2020 do 30.06.2020, 1.09.2020 do 30.06.2021), to czy wtedy łączy się te umowy do 33 miesięcy i zawiera się umowę na czas nieokreślony, czy ten okres liczymy zawsze od nowa jako pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, ponieważ jest ponad miesiąc przerwy w zatrudnieniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację na temat rozliczenia pracy wychowawcy internatu. Pensum tygodniowe to 30 godzin zegarowych. Internat pracuje 7 dni w tygodniu z wyłączeniem świąt, ferii i wakacji. Jak mamy rozliczać święta wypadające w dni inne niż niedziele.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka złożyła wniosek o przeniesienie w stan nieczynny od 1.09.2014r. do 28.02.2015r. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek zatrudnienia tej nauczycielki na zastępstwo za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim, a potem uzupełniającym do 19.11.2014r.? Obie nauczycielki mają takie same kwalifikacje.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe