Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona jest w wymiarze 4/18, pracująca w jednym dniu tygodnia bierze ślub. Ile dni urlopu należny się jej w mojej szkole, jeśli pracuje ona także w innej szkole? Czy powinnam udzielić 1 czy 2 dni urlopu okolicznościowego? z poważaniem Anna Żytkiewicz
Zwolnienie od pracy w przypadku ślubu pracownika przysługuje w wymiarze 2 dni. Nie ma tu znaczenia wymiar zatrudnienia czy dodatkowe zatrudnienie. Istotne jest natomiast powiązanie czasowe zdarzenia, jakim jest ślub ze zwolnieniem od pracy. Najczęściej pracownicy wykorzystują takie zwolnienie np. w dniu ślubu, dzień lub dwa przed lub po albo w innych dniach, zbliżonych datą do zdarzenia.
Zwolnienie od pracy nie jest należnym urlopem (wbrew potocznego nazywania go "urlopem okolicznościowym"), a jedynie prawem pracownika do zwolnienia od pracy w danym dniu w związku z zaistniałą, przewidzianą w rozporządzeniu, sytuacją. Nie będzie więc mógł skorzystać z tego prawa nauczyciel, który np. weźmie ślub, urodzi mu się dziecko, umrze rodzic w trakcie urlopu nauczyciela. Nie można też udzielić takiego zwolnienia po powrocie z urlopu (np. we wrześniu). Przepisy nie precyzują wprost, w jakim odstępie czasowym możliwe jest zwolnienie od pracy. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. W opisanym przypadku nauczycielka musiałaby uzasadnić związek korzystania z drugiego dnia wolnego w następnym tygodniu ze ślubem.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polistyki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak po kolei odbywa się procedura ograniczania etatu nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w dwóch szkołach. W drugiej uzupełnia etat w wymiarze 6 godz. oraz ma na oddzielnej umowie jeszcze 2 godziny. W szkole tej ma razem 8 godzin -wszystkie łączone. Za 2 godziny łączone, z oddzielnej umowy ma płacone w szkole. Która szkoła ma zapłacić za pozostałe 6 godzin łączonych, które są na umowie w podstawowym miejscu pracy (w tej szkole nie ma godzin łączonych)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2017/2018 jest 5 oddziałów klas 3 Szkoły Podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 przewidywane jest utworzenie 4 oddziałów klas 1 Szkoły Podstawowej to znaczy, że dla jednego nauczyciela zabraknie etatu. Czy nauczycielowi, który jest w wieku emerytalnym i chce przejść na emeryturę w takiej sytuacji można wypłacić odprawę 9 miesięczną, czy jeśli nie ma dyrektor dla tego nauczyciela godzin w klasach 1 – 3 Szkoły Podstawowej a ma możliwość przydzielenia takiemu nauczycielowi godzin na ½ etatu na świetlicy to jeśli ten nauczyciel będzie chciał rozwiązać umowę o pracę wówczas pracodawca wypłaca odprawę 6 m-czną?
- W szkole zatrudniony jest organizator sportu posiadający legitymację trenera. Na terenie szkoły znajduje się Miejska Strefa Rekreacji Sportowej. Zajęcia z wychowania fizycznego obowiązkowe i pozalekcyjne typu SKS prowadzą nauczyciele z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy organizator sportu z kwalifikacjami typu trener może prowadzić zajęcia sportowe z dziećmi poza zajęciami lekcyjnymi np. po południu, w sobotę lub i niedzielę?
- W związku z Rozporządzeniem RADY MINISTRÓW z dnia 7 sierpnia 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych Wójt przygotował nowy Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych, w którym uwzględnił kwoty minimalnego wynagrodzenia w zależności od grupy zaszeregowania jednocześnie obniżając wysokość premii regulaminowej z 25 % do 5%. Wójt polecił dyrektorom wprowadzić zarządzeniem dyrektora szkoły nowy regulamin tłumacząc, że tyle ma środków w budżecie i więcej szkoły nie otrzymają. Jak ma się zachować dyrektor w takiej sytuacji, czy może wprowadzić regulamin przygotowany przez Wójta, czy dyrektor ma obowiązek wypowiedzieć w takiej sytuacji warunki płacy swoim pracownikom ponieważ zmiana jest na niekorzyść pracowników.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe