Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W roku szkolnym 2017/2018 jest 5 oddziałów klas 3 Szkoły Podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 przewidywane jest utworzenie 4 oddziałów klas 1 Szkoły Podstawowej to znaczy, że dla jednego nauczyciela zabraknie etatu. Czy nauczycielowi, który jest w wieku emerytalnym i chce przejść na emeryturę w takiej sytuacji można wypłacić odprawę 9 miesięczną, czy jeśli nie ma dyrektor dla tego nauczyciela godzin w klasach 1 – 3 Szkoły Podstawowej a ma możliwość przydzielenia takiemu nauczycielowi godzin na ½ etatu na świetlicy to jeśli ten nauczyciel będzie chciał rozwiązać umowę o pracę wówczas pracodawca wypłaca odprawę 6 m-czną?
W opisanej sytuacji dyrektor może wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi z przyczyn organizacyjnych, w związku z brakiem godzin - art. 20 Karty Nauczyciela. Wówczas nauczyciel nabędzie prawo do 6-miesięcznej odprawy z tytułu zwolnienia oraz do odprawy emerytalnej, jeżeli przechodzi na emeryturę. Możliwe jest również zaproponowanie ograniczenia etatu do 1/2 zajęć świetlicowych. W przypadku braku zgody nauczyciela, dyrektor rozwiązuje z nim stosunek pracy również z przyczyn organizacyjnych, co niesie za sobą konsekwencje j.w.
W szkołach, w których prowadzone są klasy dotychczasowego gimnazjum, w pierwszej kolejności nauczyciela przenosi się w stan nieczynny albo proponuje ograniczenie etatu (art. 225 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe). Dopiero w razie braku zgody na ograniczenie wymiaru godzin albo odmowie przeniesienia w stan nieczynny, rozwiązuje się stosunek pracy. Tu również będą przysługiwały dwie odprawy - z tytułu zwolnienia i emerytalna.
W przypadku rozwiązania stosunku pracy przez nauczyciela, odprawa z tytułu zwolnienia (6-miesięczna) nie przysługuje.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel wychowania fizycznego zatrudniony w szkole w pełnym wymiarze godzin miał dodatkową umowę (w tej samej szkole) na 1/2 etatu jako kierownik sali gimnastycznej. Obecnie to stanowisko jest likwidowane. Czy nauczycielowi należy się z tego tytułu odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dodatki motywacyjne dla nauczycieli powinny być jawne, czy powinny być tylko do wiadomości nauczyciela. proszę o podanie przykładowego regulaminu przyznawania dodatków motywacyjnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może być zatrudniony w wymiarze 6,5/18 godz.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są zajęciami terapeutycznymi. Jeśli nie ma podanego pensum przez organ prowadzący to można liczyć pensum 18? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
- Czy potrzebna jest zgoda Organu Prowadzącego na dodatkową pracę Dyrektora Przedszkola? Pracuję dodatkowo w godzinach popołudniowych w Poradni podlegającej pod NFZ.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe