Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli jest przerwa między zawartymi umowami na czas określony powyżej miesiąca (pomoc nauczyciela pracuje od 1.09.2017 do 30.06.2018, 1.09.2018 do 30.06.2019, 1.09.2020 do 30.06.2020, 1.09.2020 do 30.06.2021), to czy wtedy łączy się te umowy do 33 miesięcy i zawiera się umowę na czas nieokreślony, czy ten okres liczymy zawsze od nowa jako pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, ponieważ jest ponad miesiąc przerwy w zatrudnieniu?
Zgodnie z art. 251 § 1 i § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, uważa się, że pracownik, od dnia następującego po upływie owych 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przerwa w zatrudnieniu nie ma wpływu na limity ograniczające zawieranie umów na czas określony. Inaczej było do 22 lutego 2016 r. W poprzednim stanie prawnym wystarczyła miesięczna przerwa w zatrudnieniu i można było ponownie zawrzeć z pracownikiem umowę terminową.
Ustawodawca w art. 251 § Kodeksu pracy wprowadził wyjątki od wskazanej powyżej zasady. I tak, przepisów, o których mowa powyżej, nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
• w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
• w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
• w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
• w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie - jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
W przedstawionej sytuacji, o ile nie mamy do czynienia z wyjątkami, od 1 września 2020 r. pracownik zatrudniony jest na czas nieokreślony z mocy prawa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie uprawnienia przysługują nauczycielowi posiadającemu orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym?
Czy nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może prowadzić zajęcia w klasach łączonych (V+VI). Łączna liczba uczniów do 24? Czy wymiar czasu pracy nauczyciela posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności 35 godzin tygodniowo wiąże się z obniżką pensum z 18 godzin na 15,76 godzin? Czy 15 min przerwa na gimnastykę jest odliczana od pensum nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole specjalnej mogę zatrudnić osobę, która nie ma przygotowania pedagogicznego ani oligofrenopedagogiki, kwalifikacje będzie uzupełniać po zatrudnieniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica zatrudniona na pełny etat na czas nieokreślony na podstawie mianowania, mająca uprawnienia do urlopu wychowawczego (dzieci poniżej 4. roku życia), z którego dotychczas nie skorzystała, chciałaby obniżyć wymiar czasu pracy do 9/18 na okres 6 miesięcy. Która z opcji KP zapewnia jej zachowanie umowy na czas nieokreślony na podstawie mianowania: art 1862 (urlop wychowawczy i zatrudnienie na 9/18) czy art 1867 (wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy)?
I jeszcze:
Ile razy pracownica może złożyć taki wniosek? Czy ochrona 12 miesięczna liczy się od pierwszego złożenia wniosku przez 12 miesięcy niezależnie od tego, jak długi był okres obniżenia wymiaru, czy też sumują się kolejne okresy obniżenia wymiaru (np. najpierw na 6 miesięcy, po upływie roku kolejne 6 miesięcy - razem 12 miesięcy ochrony.
Czy w przypadku nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie mającego uprawnienia do urlopu wychowawczego obniżenie etatu na więcej niż rok wiąże się ze zmianą umowy na zwykłą umowę o pracę, czy w dalszym ciągu jest to umowa na podstawie mianowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po pedagogice specjalnej ma kwalifikacje do pełnienia roli nauczyciela wspomagającego ucznia z niepełnosprawnościami sprzężonymi (intelektualna w stopniu lekkim i afazja)?
- Czy pracownikowi obsługi - woźna, która zatrudniona jest na 3/4 etatu można udzielić urlopu w godzinowym wymiarze? Czy jest możliwość skrócenia pracy, tj. 4 godziny w pracy i 2 godziny urlopu? W jaki sposób rozliczyć czas?
Jak interpretować art. 154 pkt 4?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe