Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownikowi obsługi - woźna, która zatrudniona jest na 3/4 etatu można udzielić urlopu w godzinowym wymiarze? Czy jest możliwość skrócenia pracy, tj. 4 godziny w pracy i 2 godziny urlopu? W jaki sposób rozliczyć czas? Jak interpretować art. 154 pkt 4?
Urlop na część dnia może zostać udzielony tylko raz w roku. Zasadą jest udzielanie urlopu w pełnych dniach, czyli w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.), a wyjątkowo udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop (art. 1542 § 4 KP). Przepis ten nie podlega wykładni rozszerzającej i nie może zmieniać generalnej zasady korzystania z urlopu w pełnych dniach, skoro urlop może objąć część dnia tylko jeśli harmonogram czasu pracy pracownika jest taki, że po wybraniu z puli godzin urlopu na dany rok pełnych dni pozostaje mniejsza godzin niż jeden dzień roboczy. Niedopuszczalne jest więc stałe udzielanie urlopu po 4 godziny pracy i praca w tych samych dniach po 2 godziny. Pracownik zatrudniony na ¾ etatu ma tygodniowo do przepracowania 30 dni; jeśli pracuje 5 dni w tygodniu po 6 godzin (na co wskazuje treść pytania) to każdy pełny dzień urlopu obejmuje 6 godzin. Rocznie pracownik z co najmniej 10 -letnim stażem ma do wykorzystania urlop w wymiarze: ¾ etatu * 26 dni = 19,5 dni, zaokrąglonych do 20 dni * 8 godzin = 160 godzin rocznie (art. 154 § 1 pkt 2 i § 2, art. 1542 § 2 KP). Przy harmonogramie czasu pracy obejmującym 5 dni po 6 godzin, urlop w roku kalendarzowym musi objąć 26 dni po 6 godzin i tylko w jednym dniu 4 godziny urlopu i 2 godziny pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyliczenie urlopu nauczyciela j.angielskiego zatrudnionemu w przedszkolu w wymiarze 1,5/25 i 1/22 od 01.12.2017 do 31.08.2018.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o nowy wzór świadectwa pracy z dokładnym omówieniem
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są zasady powierzenia dyrektorowi szkoły na kolejne 5 lat bez konkursu, poza opinią Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców? Na czym polega porozumienie z Organem Nadzoru Pedagogicznego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w szkole dostarczyła w dn. 13.02.2015r. zwolnienie lekarskie do dn. 20.02.2015r. ( okres ferii ) . Prawdopodobnie je przedłuży. Czy należy się jej urlop uzupełniający za ten okres?
- Nauczyciel urodził się 1.04.1959r. w latach 1978 - 1982 studiował, 1.09.1982 roku podjął pracę w szkole, pracuje cały czas w szkole, czy ma prawo do wcześniejszej emerytury na zasadach obowiązujących w 2008 roku?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe