Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób naliczyć urlop wypoczynkowy nauczycielowi nieferyjnemu przedszkola? Jakie składniki wchodzą w skład wynagrodzenia za urlop? W jakim terminie wypłacane jest wynagrodzenie za urlop – z góry czy z dołu miesiąca?
W świetle art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczyciel przedszkola ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni udzielanych według ustalonego planu urlopów. W pytaniu nie podano wymiaru zatrudnienia nauczyciela przedszkola. W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy stosuje się przy obliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego art. 154 § 2 Kodeksu pracy – wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Przykładowo przy zatrudnieniu na pół etatu należy liczbę dni 35 pomnożyć przez 0,5, co da wynik 17,5. Po zaokrągleniu w górę otrzymujemy 18 dni.
Na podstawie art. 67 Karty Nauczyciela nauczyciel przebywający na urlopie wypoczynkowym uprawniony jest do wynagrodzenia w takiej wysokości, w jakiej otrzymałby, gdyby w tym samym czasie pracował. Składniki wchodzące w skład wynagrodzenia urlopowego są wskazane w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1455). Są to składniki w stałej wysokości (np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek motywacyjny), w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego oraz składniki otrzymywane w wartościach średnich (np. wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw) – z okresu miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc urlopu wypoczynkowego.
Nauczyciel przedszkola powinien otrzymać wynagrodzenie z góry w stałych składnikach, także za okres urlopu wypoczynkowego. Jeżeli nauczyciel w miesiącu korzystania z urlopu otrzymał tylko wynagrodzenie w stałych składnikach, to jego wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego nie ulegnie zmianie. Nauczyciel powinien otrzymać z góry wynagrodzenie, które należne jest również za czas urlopu.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu. Zgodnie z § 1 ww. rozporządzenia wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wchodzi w skład wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczyciela, co oznacza, że powinno ono zostać wypłacone w terminie korzystania z urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wicedyrektor szkoły nabywa prawa emerytalne w maju (kobieta ur. 1 maja 1960 r.). Poinformowała, że złoży podanie o zwolnienie z uwagi na nabycie praw do emerytury, aby w maju się zwolnić i złożyć dokumenty do ZUS. Przychylę się do jej prośby choć z wielkim bólem, ponieważ chciałbym, aby dalej pracowała i pełniła funkcje wicedyrektora. Jest bardzo dobrym fachowcem i świetnie mi się z nią współpracuje (od 16 lat jest wicedyrektorem). Czy po zwolnieniu i po np. 2 dniach mogę ponownie powierzyć jej funkcje czy muszę z wyprzedzeniem zasięgnąć opinii od organu prowadzącego i Rady Pedagogicznej i niezależnie od jej rodzaju mogę ponownie powierzyć jej funkcje do końca mojej kadencji czyli na 3 lata? Czy bez wyżej wymienionych opinii tylko mogę do końca roku tak jak jest w arkuszu organizacyjnym na br. szkolny. Proszę o podanie kroków jakie powinien podjąć dyrektor po złożeniu podania przez wicedyrektora.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy z pracownikiem niepedagogicznym-emerytem zatrudnionym na czas nieokreślony rozwiązuje się stosunek pracy również po zawiadomieniu związków zawodowych?
- 3. Pani woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do teraz) od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym. Na początku listopada u pracownika została przeprowadzona operacja. W związku z tym, iż po 5 stycznia 2023 r. pracownik nie rokował powrotu do pracy (zbyt krótki okres po operacji), pracownik uzyskał półroczną rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy z ZUS. Natomiast w zakładzie pracy od 6 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Pracownik zamierza wrócić do pracy jednak noga nie jest do końca sprawna. Po urlopie bezpłatnym pracownik będzie wykorzystywał urlop wypoczynkowy.
1. Kiedy powinnam wydać skierowanie do lekarza medycyny pracy? W trakcie urlopu bezpłatnego czy urlopu wypoczynkowego?
2. Co jeśli lekarz medycyny pracy nie orzeknie, że pracownik jest zdolny do pracy? Jak wtedy rozwiązuje się umowę? Czy obowiązuje okres wypowiedzenia?
3. Jaką przyczynę rozwiązania wpisuje się w świadectwie pracy? Jaka jest podstawa prawna?
4.Czy pracownikowi należy się odprawa?
5. Pracownik ma 68 dni urlopu wypoczynkowego. Czy w razie rozwiązania umowy (ze względu na brak orzeczenia lekarskiego) należy zapłacić ekwiwalent za całość urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź - Pracownik zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy. Ma 20 dni urlopu. Umowa zawarta jest do końca lipca 2020 r. czyli ma do wykorzystania 12 dni urlopu wypoczynkowego (w tym 4 na żądanie). W regulaminie ZFŚS istnieje zapis, że aby otrzymać dofinansowanie do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie należy korzystać z takiej formy w czasie urlopu wypoczynkowego trwającego nieprzerwanie 14 dni kalendarzowych (10 dni roboczych). Czy pomimo takiego zapisu istnieje możliwość rozłożenia urlopu na krótsze okresy z możliwością uzyskania tego świadczenia pieniężnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy psycholog szkolny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne? Czy psycholog szkolny może prowadzić zajęcia rozwijające umiejętności społeczne dla dzieci z orzeczeniami ? Jeżeli odpowiedzi są negatywne to kto może prowadzić takie zajęcia?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe