Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy z pracownikiem niepedagogicznym-emerytem zatrudnionym na czas nieokreślony rozwiązuje się stosunek pracy również po zawiadomieniu związków zawodowych?
Tak, ponieważ jest pracownikiem w rozumieniu ustawy – kodeks pracy.
Kodeks pracy, art. 38. [Tryb wypowiedzenia umowy zawartej na czas nie określony]
§ 1. O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.
§ 2. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.
§ 5. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące wypowiedzenia warunków pracy nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu z mianowania w liceum ogólnokształcącym. W związku ze zmniejszeniem oddziałów nie ma dla nauczyciela godzin. Pytanie moje jest takie: czy na wypowiedzeniu umieszczamy tekst "Niniejsze wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez Panią w terminie 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny.", czy może tylko tekst o wysokości odprawy pieniężnej. Proszę o przykładowy tekst wypowiedzenia.
- Zarząd Związku “Solidarność” udzielił pracownikowi szkoły (nauczycielowi) szczególnej ochrony stosunku pracy od dnia 9 marca 2022 r. na okres 2 lat (do 9 marca 2024 r.) i rok po jej upływnie. Nie wiadomo czy pracownik jest w zarządzie – nie wynika to z pisma. Zarząd upoważnił pracownika do reprezentowania Związku w sprawach dotyczących: BHP w placówce szkoły, organizacji pracy w placówce, przyznawania pracownikom środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, opiniowania wniosków o nagrody i odznaczenia, opiniowania dodatków motywacyjnych z wyjątkiem spraw pracowniczych dotyczących zwolnień, zmian warunków pracy i płacy oraz regulaminów funkcjonujących w placówce. Czy miał takie prawo i na jakiej podstawie prawnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z nowym rozporządzeniem o prowadzeniu dokumentacji w szkołach obowiązującego od 3.09.2014 r. zniesiono obowiązek prowadzenia dziennika "godzin karcianych" przez nauczycieli, obecnie mają to robić w dziennikach innych zajęć. Co to oznacza w praktyce i jak to interpretować?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została zatrudniona w szkole od 01.09.2012 r. i pracuje do chwili obecnej. W momencie zatrudnienia nie przedstawiła dokumentów potwierdzających staż pracy. Dnia 07.10.2019 r. przedłożyła następującą dokumentację:
1. Zaświadczenie z Urzędu Pracy o zasiłku dla bezrobotnych : 30.09.1995 – 12.06.1996 r. (8 mies. 12 dni)
2. Zaświadczenie ZUS potwierdzające odprowadzenie składek na ubezpieczenie społeczne (zagubione świadectwo pracy): 01.02.1997 r. – 15.10.1998 r. (1 rok. 8 mies., 15 dni)
3. Zaświadczenie z Urzędu Pracy o zasiłku dla bezrobotnych : 19.01.1999 r. – 20.04.1999 r. (3 mies. 1 dzień)
4. Zaświadczenie KRUS potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika: 01.11.1999 r. – 26.04.2004r. (4 l., 5 mies., 26 dni)
5. Zaświadczenie KRUS Potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym jako właściciel gospodarstwa: 27.04.2004 r. – 31.08.2012 r. (8 l., 4 mies., 3 dni)
Po wliczeniu wszystkich przedstawionych okresów stażu nauczyciel uzyskał na dzień 21.10.2019 r. 22 lata 7 miesięcy i 22 dni.
Na dzień 1 listopada 2019 r. została naliczona i wypłacona nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy oraz naliczony dodatek stażowy 20%.
Czy przedstawione powyżej okresy pracy nie uległy przedawnieniu? Czy nauczycielce należy wypłacić wyrównanie dodatku stażowego za okres 3 lat wstecz od dnia 31.10.2019 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź, czy nauczyciel posiadający wykształcenie wyższe magisterskie po chemii lub fizyce z podyplomówką z matematyki może uczyć w LO matematyki?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe