Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wicedyrektor szkoły nabywa prawa emerytalne w maju (kobieta ur. 1 maja 1960 r.). Poinformowała, że złoży podanie o zwolnienie z uwagi na nabycie praw do emerytury, aby w maju się zwolnić i złożyć dokumenty do ZUS. Przychylę się do jej prośby choć z wielkim bólem, ponieważ chciałbym, aby dalej pracowała i pełniła funkcje wicedyrektora. Jest bardzo dobrym fachowcem i świetnie mi się z nią współpracuje (od 16 lat jest wicedyrektorem). Czy po zwolnieniu i po np. 2 dniach mogę ponownie powierzyć jej funkcje czy muszę z wyprzedzeniem zasięgnąć opinii od organu prowadzącego i Rady Pedagogicznej i niezależnie od jej rodzaju mogę ponownie powierzyć jej funkcje do końca mojej kadencji czyli na 3 lata? Czy bez wyżej wymienionych opinii tylko mogę do końca roku tak jak jest w arkuszu organizacyjnym na br. szkolny. Proszę o podanie kroków jakie powinien podjąć dyrektor po złożeniu podania przez wicedyrektora.
W razie uwzględnienia wniosku o rozwiązanie stosunku pracy, strony powinny zawrzeć pisemne porozumienie stron o rozwiązaniu stosunku pracy, zgodnie z art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 (w zw. z art. 27 ust. 3 KN, gdy nauczyciel pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony). Rozwiązanie stosunku pracy jest równoznaczne z pozbawieniem stanowiska kierowniczego, ponieważ nie może go zajmować osoba niezatrudniona w szkole. Ponowne powierzenie tej funkcji w razie ponownego zatrudnienia jest dopuszczalne na okres kadencji dyrektora. Umowa o pracę na stanowisku nauczyciela, zawarta na czas określony krótszy niż okres powierzenia stanowiska kierowniczego, ulega przedłużeniu na okres powierzenia (art. 64 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). Natomiast ponowne powierzenie funkcji wicedyrektora wymaga wcześniejszego uzyskania opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej (art. 64 ust. 1 PO). Arkusz organizacji szkoły nie wywołuje skutków w sferze prawa pracy, w tym na podstawie jego treści nie jest automatycznie dokonane powierzenie funkcji kierowniczej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony przebywała na zwolnieniu lekarskim od 25.11.2013r do 20.12.2013r oraz od 04.01.2014r do 02.03.2014r. Następnie przebywała : od 03.03.2014r do 20.07.12014r - na urlopie macierzyńskim, od 21.07.2014r do 31.08.2014r – na dodatkowym urlopie macierzyńskim, od 01.09.2014r do 01.03.2015r – na urlopie rodzicielskim.
Czy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego należy jej się urlop wypoczynkowy,? Jeśli tak – to za który rok i ile dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z wykształceniem: jednolite studia magisterskie z tytułem mgr inż. elektryk, z przygotowaniem pedagogicznym, nauczyciel dyplomowany uczący m.in. na praktycznej nauce zawodu klasy o profilu elektrycznym powinien posiadać również świadectwo kwalifikacyjne E , SEP-u, uprawniające do zajmowania się eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji oraz świadectwo kwalifikacyjne D, SEP-u, uprawniające do zajmowania się eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na następujące pytanie. W Regulaminie Pracy mam zapis " wynagrodzenie za pracę płatne jest miesięcznie,wypłacane z dołu do 29 dnia każdego miesiąca - na koncie osobistym pracownika". Kontrola zarzuciła mi, że w regulaminie musi być zapis konkretnej daty, czyli "wynagrodzenie wypłacane jest np. 28 każdego miesiąca". Czy osoba kontrolująca miała rację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole nauczyciele odbyli szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej we wrześniu 2019 r. Kiedy nauczyciele powinni wykonać kolejny taki kurs aby było to zgodne z przepisami?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy zmienić od 1 września 2017 r. pieczątkę służbową dla dyrektora zespołu szkół w skład którego wchodziła szkoła podstawowa i gimnazjum? Od 1 IX placówka składała się będzie ze szkoły podstawowej i klas II-III gimnazjum.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe