Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W razie uwzględnienia wniosku o rozwiązanie stosunku pracy, strony powinny zawrzeć pisemne porozumienie stron o rozwiązaniu stosunku pracy, zgodnie z art. 23 ust. 4 pkt 1...

PORADA PRAWNA

07 lutego 2020 Kadry

Wicedyrektor szkoły nabywa prawa emerytalne w maju (kobieta ur. 1 maja 1960 r.). Poinformowała, że złoży podanie o zwolnienie z uwagi na nabycie praw do emerytury, aby w maju się zwolnić i złożyć dokumenty do ZUS. Przychylę się do jej prośby choć z wielkim bólem, ponieważ chciałbym, aby dalej pracowała i pełniła funkcje wicedyrektora. Jest bardzo dobrym fachowcem i świetnie mi się z nią współpracuje (od 16 lat jest wicedyrektorem). Czy po zwolnieniu i po np. 2 dniach mogę ponownie powierzyć jej funkcje czy muszę z wyprzedzeniem zasięgnąć opinii od organu prowadzącego i Rady Pedagogicznej i niezależnie od jej rodzaju mogę ponownie powierzyć jej funkcje do końca mojej kadencji czyli na 3 lata? Czy bez wyżej wymienionych opinii tylko mogę do końca roku tak jak jest w arkuszu organizacyjnym na br. szkolny. Proszę o podanie kroków jakie powinien podjąć dyrektor po złożeniu podania przez wicedyrektora.

W razie uwzględnienia wniosku o rozwiązanie stosunku pracy, strony powinny zawrzeć pisemne porozumienie stron o rozwiązaniu stosunku pracy, zgodnie z art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 (w zw. z art. 27 ust. 3 KN, gdy nauczyciel pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony). Rozwiązanie stosunku pracy jest równoznaczne z pozbawieniem stanowiska kierowniczego, ponieważ nie może go zajmować osoba niezatrudniona w szkole. Ponowne powierzenie tej funkcji w razie ponownego zatrudnienia jest dopuszczalne na okres kadencji dyrektora. Umowa o pracę na stanowisku nauczyciela, zawarta na czas określony krótszy niż okres powierzenia stanowiska kierowniczego, ulega przedłużeniu na okres powierzenia (art. 64 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). Natomiast ponowne powierzenie funkcji wicedyrektora wymaga wcześniejszego uzyskania opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej (art. 64 ust. 1 PO). Arkusz organizacji szkoły nie wywołuje skutków w sferze prawa pracy, w tym na podstawie jego treści nie jest automatycznie dokonane powierzenie funkcji kierowniczej. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT