Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
3. Pani woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do teraz) od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym. Na początku listopada u pracownika została przeprowadzona operacja. W związku z tym, iż po 5 stycznia 2023 r. pracownik nie rokował powrotu do pracy (zbyt krótki okres po operacji), pracownik uzyskał półroczną rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy z ZUS. Natomiast w zakładzie pracy od 6 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Pracownik zamierza wrócić do pracy jednak noga nie jest do końca sprawna. Po urlopie bezpłatnym pracownik będzie wykorzystywał urlop wypoczynkowy.
1. Kiedy powinnam wydać skierowanie do lekarza medycyny pracy? W trakcie urlopu bezpłatnego czy urlopu wypoczynkowego?
2. Co jeśli lekarz medycyny pracy nie orzeknie, że pracownik jest zdolny do pracy? Jak wtedy rozwiązuje się umowę? Czy obowiązuje okres wypowiedzenia?
3. Jaką przyczynę rozwiązania wpisuje się w świadectwie pracy? Jaka jest podstawa prawna?
4.Czy pracownikowi należy się odprawa?
5. Pracownik ma 68 dni urlopu wypoczynkowego. Czy w razie rozwiązania umowy (ze względu na brak orzeczenia lekarskiego) należy zapłacić ekwiwalent za całość urlopu?
Skierowanie na badania kontrolne powinny być wydane (a badania wykonane) przed powrotem do pracy. Nie jest jednoznacznie przesądzone, czy należy wydać skierowanie przed czy po zakończeniu urlopu wypoczynkowego, bowiem orzecznictwo sądowe wskazuje na prawidłowość obu tych rozwiązań. Niemiej – zgodnie z art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510) pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
W sytuacji, gdy pracownik nie uzyska zdolności do pracy pracodawca może go przenieść do innej pracy (ale nie musi, bo niezdolność do pracy nie powstała w związku z wykonywaniem pracy), może też rozwiązać umowę z pracownikiem za wypowiedzeniem (w okresie wypowiedzenia należałoby zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, albo przenieść go czasowo na inne stanowisko). Jako przyczynę podajemy brak zdolności do wykonywania pracy, a podstawą rozwiązania umowy jest art. 30 k.p.
W związku z rozwiązaniem stosunku pracy pracownik nie nabywa prawa do odprawy. W kresie wypowiedzenia pracownik może zostać zobowiązany do wykorzystania urlopu wypoczynkowego, aby nie trzeba było wypłacać ekwiwalentu za całość.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o poradę w sprawie nauczycielki, która nie zgadza się z zastosowanym przez kadrową zapisem odnośnie obliczenia stażu pracy. Nauczycielka pracowała w kilku różnych miejscach, przez kilka miesięcy była bezrobotna. Wszystkie te okresy pracy zostały wprowadzone przez kadry. Dylemat dotyczy jednego roku, w którym pani w jednym zakładzie pracy wzięła urlop bezpłatny (szpital, tam była pielęgniarką), w tym samym czasie pracowała w szkole jako nauczycielka. Kiedy kadrowa podsumowała lata pracy nauczycielki odjęła rok (konkretnie 295 dni) od całości stażu pracy nauczycielki. Wychodzi na to, że mimo, że pracowała w 2015 roku w szkole, a w tym samym czasie była na urlopie bezpłatnym w szpitalu – ten rok całkowicie jej się nie liczy do lat pracy? Czy taki stan rzeczy jest zgodny z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik ma dokument potwierdzający istnienie gospodarstwa rolnego swoich rodziców za lata 1998 do 2007 ( Dokument - zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego) , jakie są jeszcze potrzebne dokumenty aby doliczyć staż za pracę na roli. Czy dokument ze Starostwa jest wystarczający?.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła feryjna. Uczeń klasy IV, gdzie ma praktyki 4 tyg. i klasa ma uśrednienie 1 g na 0,89, otrzymuje nauczanie indywidualne z dniem 2.12.2020 r. Jaki wymiar etatu po uśrednieniu powinien otrzymać nauczyciel, który posiada niepełny wymiar czasu pracy, tj. 6/18, na dodatkową 1 godz. nauczania indywidualnego i jaki wymiar etatu po uśrednieniu powinien otrzymać drugi nauczyciel, który został zatrudniony 18.01.2021 r. do 25.06.2021 r. na 1 godz.? Proszę o dokładny opis, w jaki sposób uśrednić godz. w trakcie roku. Proszę też o informację, czy powinno się uśredniać nauczanie indywidualne otrzymane w trakcie roku szkolnego klasy maturalnej nauczycielowi, który jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły. Proszę o wytyczne dotyczące procedury i dokumentacji dotyczącej przeniesienia nauczyciela na prośbę dyrektora szkoły (do której przechodzi) na podstawie art. 18 KN w powiązaniu z art. 220 ust. 1 - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe. Czy dyrektor szkoły macierzystej może nie wyrazić zgody na takie przeniesienie? Czy szkoła macierzysta w takiej sytuacji wystawia świadectwo pracy? Jakie dokumenty powinny "pójść" za pracownikiem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w dwóch placówkach w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy taki nauczycieli musi złożyć do dyrektora jednej placówki zaświadczenie wyrażające zgodę na dodatkowe zatrudnienie? Czy obowiązuje termin składania takich zaświadczeń?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe