Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Skierowanie na badania kontrolne powinny być wydane (a badania wykonane) przed powrotem do pracy. Nie jest jednoznacznie przesądzone, czy należy wydać skierowanie przed czy po...

PORADA PRAWNA

27 kwietnia 2023 Kadry

3. Pani woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do teraz) od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym. Na początku listopada u pracownika została przeprowadzona operacja. W związku z tym, iż po 5 stycznia 2023 r. pracownik nie rokował powrotu do pracy (zbyt krótki okres po operacji), pracownik uzyskał półroczną rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy z ZUS. Natomiast w zakładzie pracy od 6 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Pracownik zamierza wrócić do pracy jednak noga nie jest do końca sprawna. Po urlopie bezpłatnym pracownik będzie wykorzystywał urlop wypoczynkowy.

1. Kiedy powinnam wydać skierowanie do lekarza medycyny pracy? W trakcie urlopu bezpłatnego czy urlopu wypoczynkowego?

2. Co jeśli lekarz medycyny pracy nie orzeknie, że pracownik jest zdolny do pracy? Jak wtedy rozwiązuje się umowę? Czy obowiązuje okres wypowiedzenia?

3. Jaką przyczynę rozwiązania wpisuje się w świadectwie pracy? Jaka jest podstawa prawna?

4.Czy pracownikowi należy się odprawa?

5. Pracownik ma 68 dni urlopu wypoczynkowego. Czy w razie rozwiązania umowy (ze względu na brak orzeczenia lekarskiego) należy zapłacić ekwiwalent za całość urlopu?

Skierowanie na badania kontrolne powinny być wydane (a badania wykonane) przed powrotem do pracy. Nie jest jednoznacznie przesądzone, czy należy wydać skierowanie przed czy po zakończeniu urlopu wypoczynkowego, bowiem orzecznictwo sądowe wskazuje na prawidłowość obu tych rozwiązań. Niemiej – zgodnie z art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510) pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

W sytuacji, gdy pracownik nie uzyska zdolności do pracy pracodawca może go przenieść do innej pracy (ale nie musi, bo niezdolność do pracy nie powstała w związku z wykonywaniem pracy), może też rozwiązać umowę z pracownikiem za wypowiedzeniem (w okresie wypowiedzenia należałoby zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, albo przenieść go czasowo na inne stanowisko). Jako przyczynę podajemy brak zdolności do wykonywania pracy, a podstawą rozwiązania umowy jest art. 30 k.p.

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy pracownik nie nabywa prawa do odprawy. W kresie wypowiedzenia pracownik może zostać zobowiązany do wykorzystania urlopu wypoczynkowego, aby nie trzeba było wypłacać ekwiwalentu za całość.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT