Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła feryjna. Uczeń klasy IV, gdzie ma praktyki 4 tyg. i klasa ma uśrednienie 1 g na 0,89, otrzymuje nauczanie indywidualne z dniem 2.12.2020 r. Jaki wymiar etatu po uśrednieniu powinien otrzymać nauczyciel, który posiada niepełny wymiar czasu pracy, tj. 6/18, na dodatkową 1 godz. nauczania indywidualnego i jaki wymiar etatu po uśrednieniu powinien otrzymać drugi nauczyciel, który został zatrudniony 18.01.2021 r. do 25.06.2021 r. na 1 godz.? Proszę o dokładny opis, w jaki sposób uśrednić godz. w trakcie roku. Proszę też o informację, czy powinno się uśredniać nauczanie indywidualne otrzymane w trakcie roku szkolnego klasy maturalnej nauczycielowi, który jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godz.
Nie można przedstawić sposobu wyliczenia „uśrednienia” godzin pełnoetatowego ani niepełnoetatowego nauczyciela realizującego godziny w IV klasie, z powodu braku niezbędnych informacji w treści pytania. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 nie reguluje powyższego zagadnienia. Na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 1 w zw. z art. 91d pkt 1 KN organ prowadzący szkołę określa w uchwale zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego. Należy więc zapoznać się ze stosowną uchwałą organu prowadzącego, ponieważ bez jej znajomości niemożliwe jest dokonanie wyliczeń ani udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy przeliczeniu podlega także nauczanie indywidualne w IV klasie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z dniem 30 listopada gmina - nasz organ prowadzący - zlikwidowała szkolną stołówkę. Szkoła zatrudniała kucharkę, z którą na mocy porozumienia stron (data porozumienia - 23 listopada) rozwiązano stosunek pracy z dniem 30 listopada w związku z likwidacją stanowiska pracy i wypłacono trzymiesięczną odprawę na podstawie art. 8 ust. 1 pkt. 3 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pracownik - kucharka - miała umowę zawartą na czas nieokreślony. Szkoła nie rozwiązała stosunku pracy za wypowiedzeniem, gdyż ostateczną decyzję o likwidacji stołówki otrzymała w ostatnim tygodniu listopada. Czy procedura rozwiązania stosunku pracy została przeprowadzona prawidłowo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 stycznia br. zmieniły się minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Proszę o informację czy ujednolicone zmiany minimalnych stawek dotyczą również pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkole? Proszę jeszcze o podanie aktualnej tabeli pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkole wraz z kategoriami zaszeregowania lub proszę o podanie wskazówki, z której tabeli z nowego rozporządzenia można się kierować, aby wprowadzić zmiany w regulaminie wynagradzania pracowników niepedagogicznych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracujący w szkole odszedł ze szkoły i z dniem 1 sierpnia rozpoczął pracę w przedszkolu. Ile obecnie urlopu przysługuje nauczycielowi w przedszkolu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W nawiązaniu do wcześniej już zadanego pytania chciałam dodać, że wymieniony przeze mnie nauczyciel (przebywajacy obecnie na dalszym zwolnieniu w naszej placówce - nauczyciel mianowany, zatrudniony na pełny etat) prowadzi działalność gospodarczą, której nie może zawiesić, gdyż zatrudnia kilka osób.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik 5 czerwca 2017r. nabywa prawa do emerytury. Chce jednak skorzystać z Programu Dobrowolnych Odejść, dostępnego do końca stycznia 2017r. Jednakże Program nie objaśnia stanowiska ZUS w tej sprawie. Stąd moje pytanie czy ZUS obliczając emeryturę zasugeruje się tym, że pracownik odszedł z pracy szybciej w ramach Programu i naliczy niższą emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe