Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik 5 czerwca 2017r. nabywa prawa do emerytury. Chce jednak skorzystać z Programu Dobrowolnych Odejść, dostępnego do końca stycznia 2017r. Jednakże Program nie objaśnia stanowiska ZUS w tej sprawie. Stąd moje pytanie czy ZUS obliczając emeryturę zasugeruje się tym, że pracownik odszedł z pracy szybciej w ramach Programu i naliczy niższą emeryturę?
Na wysokość emerytury w każdym przypadku ma wpływ długość zatrudnienia (pobierania wynagrodzenia). Bez względu na to, czy pracownik zwolnił się sam (w tym w ramach PDO), czy został zwolniony przez pracodawcę przed nabyciem prawa do emerytury, ZUS obliczając wysokość świadczenia będzie brał pod uwagę te same składniki podstawy obliczania emerytury, określone w ustawie z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach irentachz FUS.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka z naszej szkoły (feryjnej) jest do dnia 5 kwietnia 2023 r. na urlopie dla poratowania zdrowia. Od 6 kwietnia 2023 r. do 31 maja 2023 r. nauczycielka będzie przebywała na zaległym urlopie wypoczynkowym za okres wakacji w 2022 r. i ferii w 2023 r., po czym chciałaby przejść na emeryturę. Czy należy się jej jeszcze urlop za tegoroczne wakacje? Jeśli tak, to czy może wydłużyć urlop wypoczynkowy i przejść na emeryturę w lipcu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel początkujący zatrudniony od 1 listopada 2022 r. na jaki okres powinien zostać zatrudniony i jaka powinna być podstawa jego zatrudnienia? Czy należy przydzielić mu mentora z dniem rozpoczęcia pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor jednostki chcąc wprowadzić do użytku instrukcję kancelaryjną, powinien ją najpierw przesłać do właściwego oddziału Państwowego Archiwum i czekać do momentu uzyskania jej zatwierdzenia? Czy też wysyłając wzór takiej instrukcji do zatwierdzenia, należy ją równocześnie wdrożyć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę powierzyć obowiązki IODO pracownikowi szkoły (sekretarzowi lub kierownikowi gospodarczemu)? Obecnie prowadzi nas firma zewnętrzna, ale od nowego roku jesteśmy zmuszeni szukać innego rozwiązania. Czy obecne przepisy pozwalają zatrudnić jako IODO pracownika szkoły, który ma dostęp do różnych danych w tym danych wrażliwych zarówno nauczycieli, jak i uczniów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W grupie 6 latków mam dwoje dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z zaleceniem zatrudnienia nauczyciela wspomagającego. Czy mogę zatrudnić 1 nauczyciela wspomagającego? Czy można mu rozszerzyć etat, przydzielając nadgodziny stałe np. 5 godz.? Czy jest podstawa prawna ile dzieci może podlegać pod 1 nauczyciela wspomagającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe