Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o poradę w sprawie nauczycielki, która nie zgadza się z zastosowanym przez kadrową zapisem odnośnie obliczenia stażu pracy. Nauczycielka pracowała w kilku różnych miejscach, przez kilka miesięcy była bezrobotna. Wszystkie te okresy pracy zostały wprowadzone przez kadry. Dylemat dotyczy jednego roku, w którym pani w jednym zakładzie pracy wzięła urlop bezpłatny (szpital, tam była pielęgniarką), w tym samym czasie pracowała w szkole jako nauczycielka. Kiedy kadrowa podsumowała lata pracy nauczycielki odjęła rok (konkretnie 295 dni) od całości stażu pracy nauczycielki. Wychodzi na to, że mimo, że pracowała w 2015 roku w szkole, a w tym samym czasie była na urlopie bezpłatnym w szpitalu – ten rok całkowicie jej się nie liczy do lat pracy? Czy taki stan rzeczy jest zgodny z prawem?
Nie jest to prawidłowe działanie. Urlop bezpłatny rzeczywiście nie wlicza się do czasu pracy, ale jeśli w tym czasie pracowała w szkole to ma przecież staż pracy z tego roku. Każdy stosunek pracy liczony jest oddzielnie, i urlop bezpłatny nie ma wpływu na staż pracy, jeśli w tym czasie pracownik wykonywał pracę na podstawie innej umowy.
Zgodnie z art. 174 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465) okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jednak okres pracy na podstawie umowy o pracę jako nauczycielka powinien się temu pracownikowi wliczać, mimo że w drugiej pracy była na urlopie bezpłatnym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
- Mam pytanie związane z zawarciem umowy. Nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego ma pełen etat i dodatkowe godziny na świetlicy. Czy w związku z tym musi mieć zawartą dodatkową umowę jako nauczyciel wychowawca świetlicy? Czy wystarczy rozliczyć to jako godziny ponadwymiarowa (płatne jako godz. świetlicy)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymaliśmy wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy za okres zatrudnienia od 1 września 1981 r. do 16 marca 1986 r. w szkole podstawowej. Szkoła ta już od dawna nie funkcjonuje a my jako zespół szkół który od 2019 r. został jednym zespołem w mieście jest w posiadaniu archiwum, które mogłoby posiadać akta. Problem w tym, że akt tej pani nie ma w archiwum. Co w przypadku, jeżeli nie posiadamy akt tej pani? Jak powinna wyglądać odpowiedź na jej wniosek o wydanie o duplikatu świadectwa pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie: Czy dodatek stażowy, przysługujący za czas choroby, należy przyjąć do podstawy naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego("trzynastki")?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kadrowa naszej szkoły odkryła, że jedna z nauczycielek otrzymała z Urzędu Gminy Akt nadania na stopień nauczyciela mianowanego bez uzasadnienia. Jest możliwość naprawienia tego błędu? Proszę o podanie podstawy prawnej i tekstu uzasadnienia wg stanu prawnego na czerwiec 2003r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe