Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Otrzymaliśmy wniosek o wydanie duplikatu świadectwa pracy za okres zatrudnienia od 1 września 1981 r. do 16 marca 1986 r. w szkole podstawowej. Szkoła ta już od dawna nie funkcjonuje a my jako zespół szkół który od 2019 r. został jednym zespołem w mieście jest w posiadaniu archiwum, które mogłoby posiadać akta. Problem w tym, że akt tej pani nie ma w archiwum. Co w przypadku, jeżeli nie posiadamy akt tej pani? Jak powinna wyglądać odpowiedź na jej wniosek o wydanie o duplikatu świadectwa pracy?
W sytuacji, gdy o wydanie duplikatu świadectwa pracy wnioskuje pracownik, którego stosunek pracy ustał kilka lub kilkanaście lat wcześniej, pracodawca – ze względu na upływ 3-letniego okresu przedawnienia, nie ma podstaw do wystawienia tego świadectwa pracy. Zgodnie bowiem z art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Pracodawca nie wystawia tego dokumentu po upływie okresu przedawnienia. Może natomiast wystawić zaświadczenie o przebiegu zatrudnienia pracownika. Jednak aby to zrobić musi posiadać dokumentację byłego pracownika. Gdy jej brak – nie ma na podstawie czego wystawić takiego zaświadczenia
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaką podstawę prawną należy podać w piśmie udzielającym nauczycielowi urlopu wychowawczego. Czy wystarczy art. 67a KN ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracuję w przedszkolu gminnym, w ferie zimowe w lutym miałam wolne. W marcu pani kurator poinformowała dyrektora, iż nasze przedszkole będzie placówką feryjną - więc dyrektor zaproponował wliczenie czasu wolnego z okresu ferii do urlopu wypoczynkowego w zamian za to muszę pracować w lipcu. Gdybym była poinformowana o zmianie systemu pracy wcześniej wolałabym pracować lutym, a wakacje mieć wolne. Czy dyrektor może nakazać odbiór UW w miesiącu lutym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony przez 20 lat na czas nieokreślony w placówce feryjnej. Z dniem 27.09.2021 r. przeszedł na emeryturę. Od 28.09.2021 r. został ponownie zatrudniony na zastępstwo w tej samej szkole. Czy nauczycielowi należał się ekwiwalent za wrzesień 2021 r.? Czy i za ile dni będzie mu się należał ekwiwalent, jeśli stosunek pracy wygaśnie w grudniu 2021 r. lub w lutym 2022 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku zatrudnienia nauczyciela współorganizującego kształcenie ucznia niepełnosprawnego w szkole ogólnodostępnej (tzw. nauczyciel wspierający dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego) w wymiarze 20/20 (pełny wymiar) i powierzenia temu nauczycielowi prowadzenia godzin ponadwymiarowych zajęć rewalidacyjnych w wymiarze 2/22 należy w stosunku do tego nauczyciela zastosować tzw. pensum uśrednione zgodnie z art. 42 ust. 5c KN czy też ze względu na to, iż nauczyciel posiada pełny etat jako nauczyciel wspierający godziny rewalidacji potraktować jako godziny ponadwymiarowe płatne z pensum 22 godzinnego bez wyliczania dla tego nauczyciela pensum uśrednionego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi, w ramach dodatkowych zajęć, została przydzielona "opieka" nad pocztem sztandarowym szkoły. W związku z tym jest obecny na uroczystościach miejskich z okazji np. Święta 3 Maja, czy też 11 Listopada.
Są to dni wolne od pracy. Czy nauczycielowi przysługuje rekompensata (np. płatne godziny ponadwymiarowe lub dzień wolny/godziny wolne) za poświęcony czas i w jakim wymiarze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe