Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024
- Wzory dokumentów kontrolnych 2023/2024
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły. Proszę o wytyczne dotyczące procedury i dokumentacji dotyczącej przeniesienia nauczyciela na prośbę dyrektora szkoły (do której przechodzi) na podstawie art. 18 KN w powiązaniu z art. 220 ust. 1 - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe. Czy dyrektor szkoły macierzystej może nie wyrazić zgody na takie przeniesienie? Czy szkoła macierzysta w takiej sytuacji wystawia świadectwo pracy? Jakie dokumenty powinny "pójść" za pracownikiem?
Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela może nastąpić na jego wniosek lub z urzędu za jego zgodą. Przeniesienia nauczyciela do innej szkoły (w chwili obecnej nie tylko mianowanego ale też zatrudnionego na podstawie umowy na czas nieokreślony) dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony. Oznacza to, że dyrektor szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony nie musi wyrazić zgody na przeniesienie - wówczas nauczycielowi pozostaje rozwiązać stosunek pracy za 3-miesięcznym wypowiedzeniem.
W przypadku przeniesienia nauczyciela w trybie art. 18 KN, stosunek pracy nie zostaje rozwiązany - jest kontynuowany w drugiej szkole, w związku z czym nie wystawia się świadectwa pracy, lecz przekazuje do szkoły, do której nauczyciel jest przenoszony, jego akta osobowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudnienie nauczyciela a badania wstępne.
1. Czy nauczyciela, który dostarczył kopię orzeczenia lekarskiego z poprzedniej szkoły (jako rodzaj wykonywanej pracy na orzeczeniu ogólny wpis: nauczyciel) przed zatrudnieniem w szkole podstawowej należy wysłać na badania wstępne?
2. Czy kierując na badania wstępne nauczyciela posiadającego bezterminowe badania - wpis w książeczce "sanepidowskiej" należy go skierować również na badania sanitarno - epidemiologiczne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o listę spraw objętych obowiązkiem prowadzenia metryki.
- Nauczycielka została zatrudniona w szkole od 01.09.2012 r. i pracuje do chwili obecnej. W momencie zatrudnienia nie przedstawiła dokumentów potwierdzających staż pracy. Dnia 07.10.2019 r. przedłożyła następującą dokumentację:
1. Zaświadczenie z Urzędu Pracy o zasiłku dla bezrobotnych : 30.09.1995 – 12.06.1996 r. (8 mies. 12 dni)
2. Zaświadczenie ZUS potwierdzające odprowadzenie składek na ubezpieczenie społeczne (zagubione świadectwo pracy): 01.02.1997 r. – 15.10.1998 r. (1 rok. 8 mies., 15 dni)
3. Zaświadczenie z Urzędu Pracy o zasiłku dla bezrobotnych : 19.01.1999 r. – 20.04.1999 r. (3 mies. 1 dzień)
4. Zaświadczenie KRUS potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika: 01.11.1999 r. – 26.04.2004r. (4 l., 5 mies., 26 dni)
5. Zaświadczenie KRUS Potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym jako właściciel gospodarstwa: 27.04.2004 r. – 31.08.2012 r. (8 l., 4 mies., 3 dni)
Po wliczeniu wszystkich przedstawionych okresów stażu nauczyciel uzyskał na dzień 21.10.2019 r. 22 lata 7 miesięcy i 22 dni.
Na dzień 1 listopada 2019 r. została naliczona i wypłacona nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy oraz naliczony dodatek stażowy 20%.
Czy przedstawione powyżej okresy pracy nie uległy przedawnieniu? Czy nauczycielce należy wypłacić wyrównanie dodatku stażowego za okres 3 lat wstecz od dnia 31.10.2019 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W celu zatrudnienia pedagoga specjalnego trzeba zastosować się do wytycznych. Proszę o podanie czy w obliczaniu etatu dla pedagoga specjalnego bierzemy pod uwagę istniejące już etaty pedagogów szkolnych? Czy stanowisko pedagoga specjalnego tworzymy jako dodatkowe miejsce pracy nie biorąc pod uwagę już istniejące etaty pedagogów szkolnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica w sobotę przyszła na dyżur do szkoły na 2 godz. i w niedzielę również na 2 godz., czy tej osobie należy się 2 dni urlopu za dyżury w dni wolne od pracy ? (szkoła pracuje tylko od pn. - do pt.)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe